Tuneláři, nemravné zisky, turecké hospodářství. Třeskutý komentář rudého Grebeníčka

04.09.2013 13:41

Kandidát KSČM pro Jihomoravský kraj Miroslav Grebeníček ve svém článku varuje před vysokou nezaměstnaností. Příští vláda ji bude muset vyřešit a peníze pro to najde jen tehdy, pokud zamezí předraženým veřejným zakázkám a utáhne kohoutky kriminálním a korupčním tunelům. Podle Grebeníčka se z Česka stal zlatodůl pro vyvolené.

Tuneláři, nemravné zisky, turecké hospodářství. Třeskutý komentář rudého Grebeníčka
Foto: kscm.cz
Popisek: Miroslav Grebeníček, poslanec KSČM

Člověk si osvojuje určité společenské formy chování a čím je zralejší, tím více má osvojování aktivní výběrový a tvůrčí charakter. Na život člověka působí mnoho vlivů a záleží na něm, co si s těmito vlivy počne.

V důsledku tunelování chybí peníze tam, kde by byla potřeba práce

V České republice je kolem 550 tisíc nezaměstnaných a další statisíce lidí nejsou v evidenci nezaměstnaných. Nemohou pracovat, protože nemají na cestování přes půlku republiky ani na předražené ubytování. Až desetitisíce míst chybí v mateřských školkách.

Tam, kde by byla potřeba práce, chybí peníze v důsledku tunelování veřejných prostředků. Naproti tomu v mnoha případech dochází k plýtvání. Nejsnadněji se plýtvá evropskými penězi.

Celý komentář Miroslava Grebeníčka ZDE.

Předražené služby, stavby dálnic nebo energie. Česko je zlatodolem vyvolených

Monopolní dodavatelé diktují nemravné ceny a občané jako spotřebitelé i zaměstnanci, veřejná sféra a malé a střední podniky doplácejí desítky až stovky miliard. Předražené jsou služby v bankovnictví, stavby dálnic nebo energie a dodávání vody. Nejdražší telefonické služby v Evropě jsou takovou „drobností“.

Podle Grebeníčka se z Česka stává „zlatodůl pro vyvolené“. Přínos takového "tureckého hospodaření" je ovšem mizivý.

Příští vláda tedy bude muset vyřešit obrovský problém s nezaměstnaností, která vyřadila z aktivního života statisíce práceschopných občanů. Jedná se o absolventy, mladé rodiny nebo generaci starších padesáti let.

Lidé se dříve usmívali, teď zvážněli pod tíhou existenčních starostí

„Troufám si přitom s plnou odpovědností tvrdit, že nelze nalézt východisko bez řešení neúnosné situace kolem předražených veřejných zakázek, bez prosazení účinných postupů státu a celé veřejné sféry proti monopolním dodavatelům, kteří zneužívají svého postavení k dojení občanů, státu, obcí, zaměstnanců, drobných a středních podnikatelů,“ tvrdí Grebeníček.

Recept na nezaměstnanost bude muset obsahovat i špunty na ucpání kriminálních a korupčních děr či tunelů.

„Ne, slušný člověk nemůže být lhostejný, když lidé, kteří se dříve usmívali, zvážněli těžkými existenčními starostmi,“ uzavřel Grebeníček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

10:21 Zakázali Okamuru. Hejma sypal zlá fakta

V novém díle své Hejma show se komentátor Ondřej Hejma obul do předvolebních kampaní. Ta od SPOLU mu…