Turbulentní vládní duben. Odvát může Blatného, Petříčka, ale i Hamáčka

04.04.2021 9:31

Dá se očekávat, že personální změny ve vládě budou možná v dubnu turbulentní. Nejistý zůstává osud ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD). Po Velikonocích bude sjezd sociálních demokratů, který rozhodne o vedení strany. Dosavadního předsedu Jana Hamáčka vyzval Petříček i další spolustraníci, uvádí Echo24.cz.

Turbulentní vládní duben. Odvát může Blatného, Petříčka, ale i Hamáčka
Foto: Repro ČT
Popisek: Jan Blatný

Možnému konci šéfa resortu zdravotnictví Jana Blatného nahrává i skutečnost, že mu premiér Babiš v posledních dnech zaslal už čtvrtý „vytýkací dopis“. Na jeho výměnu tlačí i prezident Miloš Zeman, který ho považuje za hlavní překážku pro dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Premiér Babiš prohlašoval, že personální změny na ministerských postech v březnu nejsou na stole, a dále že „se uvidí“.

  • Původní zdroj ZDE

Zeman neváhal pohrozit, že v případě, že by Babiš ministerské křeslo Blatnému ponechal, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Novým šéfem resortu zdravotnictví by se podle spekulací mohl stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger, který s premiérem našel společnou řeč na poli onkologie, tedy v oblasti, kterou Babiš vytknul Blatnému v jednom z dopisů. Sám Arenberger připustil, že by o postu ministra uvažoval.

Dalším, jehož ministerské křeslo může být ve hře, je ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček. I jeho výměnu by si prezident přál. V tomto případě to má premiér Babiš těžší, jelikož jde o člena koaliční strany. Povelikonoční sjezd ČSSD, na kterém se Petříček chce ucházet o pozici předsedy strany, tak pravděpodobně rozhodne i o jeho působení v čele ministerstva.

Na sjezdu se rozhodne i o budoucnosti stávajícího předsedy sociálních demokratů Jana Hamáčka, který bude obhajovat mandát. O jeho místo bude vedle Petříčka usilovat také starosta brněnské městské části Líšeň Břetislav Štefan a nejnověji také bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

12:22 Jste proti lidem. Podvolili jste se. Klaus sejmul Fialovu vládu

U příležitosti oslav 103. výročí samostatného Československa promluvil bývalý prezident Václav Klaus…