Turci přestřelili, ale potřebujeme je k zastavení uprchlické tsunami, míní Vondra

24.11.2015 22:35 | Zprávy

Turecko sestřelilo ruský bombardér, který překročil tureckou hranici a údajně nereagoval na výzvy k návratu nad Sýrii. Ruský prezident Vladimir Putin hovoří o dýce vražené do ruských zad v boji proti islamistům. Politický geograf Martin Riegl konstatoval, že Rusko již delší čas provokuje a teď na to doplatilo. Exministr obrany Alexandr Vondra se ale domnívá, že Turecko sáhlo k příliš ostré reakci. Tuto zemi ale potřebujeme k zastavení uprchlické tsunami.

Turci přestřelili, ale potřebujeme je k zastavení uprchlické tsunami, míní Vondra
Foto: CEVRO Institut
Popisek: RNDr. Alexandr Vondra, ředitel Centra transatlantických vztahů VŠ CEVRO Institut

V úterních Událostech, komentářích v České televizi o rusko-tureckém incidentu debatovali turkolog a bývalý velvyslanec v Turecku Tomáš Laně, politický geograf Martin Riegl. Komentář přidali i politici – exministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra (ODS) a člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Antonín Seďa (ČSSD).

Turecko a ropa z Islámského státu

„Ruská federace se ke svým sousedům chová poměrně agresivně a ukazuje, že porušení vzdušného prostoru souseda vnímá jako běžnou věc,“ poznamenal Riegl. Laně doplnil, že vzdušný prostor Turecka pravděpodobně narušen byl a země si to nechce nechat líbit. „Turecko se cítí natolik silné, že si nechce nechat líbit něco takového, co se stalo s Ruskem,“ uvedl turkolog.

Politický geograf ale tento konflikt omezil na střet mezi Ruskem a Tureckem, nejde prý o střet s NATO, byť je Turecko jeho součástí. Tento konflikt vzešel z toho, že různé země prosazují v rozvrácené Sýrii různé zájmy.  Riegel konstatoval, že Rusku nejde primárně o porážku Islámského státu, ale o udržení u moci syrského diktátora Bašara Asada. Turecko může naproti tomu působit jako tranzitní země pro ropu vyváženou radikály z Islámského státu, ale to neznamená, že by Turecko jednoznačně podporovalo radikály. Laně připomněl, že nedávno došlo i v Turecku k teroristickému útoku, kterému podlehla takřka stovka lidí a Ankara tvrdí, že za tímto útokem stojí Islámský stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …