Turecko chce pomáhat Ukrajině. Kam až ho necháme zajít? Zdeněk Zbořil a velmi nepříjemná fakta o východní mocnosti

17.04.2021 8:29 | Zprávy

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil k rostoucímu napětí ve světě. Na jedné straně se hromadí vojska na rusko-ukrajinské hranici, ale na straně druhé lze jisté tenze sledovat i v Turecku. Zemi půlměsíce bychom podle Zbořila měli věnovat větší pozornost, protože jde o zemi, která už nechce hrát druhé housle a chce dát jasně najevo, že je regionální mocností, se kterou se musí počítat.

Turecko chce pomáhat Ukrajině. Kam až ho necháme zajít? Zdeněk Zbořil a velmi nepříjemná fakta o východní mocnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Politolog Zdeněk Zbořil připomněl, že v oblasti dnešního Turecka panovalo napětí v podstatě už od antických časů.

„Turecko je téměř půl století kritizováno za nedodržování lidských práv, a proto se mu brání, aby bylo členem EU, ale toto nevadí tomu, aby bylo Turecko členem NATO. S Tureckem se hraje nějaká divná diplomatická politická hra a stalo se v poslední době, že Turecko se rozhodlo, že nebude jen tím chudým příbuzným v této hře, ale že v ní bude hrát i dost důležitou politickou roli,“ podotýká Zbořil v rozhovoru pro První zprávy.cz. A že Turecko je dnes regionální mocností, která chce promlouvat i do dění v Černém, moři, kde chce prim hrát Rusko. Proto také ruská armáda obsadila ukrajinský poloostrov Krym.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jaromír Dědeček byl položen dotaz

školství

Nemyslíte, že je školství u nás nejen podfinancované, ale i zastaralé? Že potřebuje reformu a vice peněz? Otázka na vás politika je, jak to zařídit? Minimálně financování si přehazujete - teď hlavně s obcemi a kraji jak horký brambor a o reformě všichni jen mluvíte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Děti si od Fialy vzaly balonky a křičely na něj fuj

21:53 Děti si od Fialy vzaly balonky a křičely na něj fuj

Ostravský spisovatel Ladislav Větvička zareagoval na pondělní vystoupení premiéra Petra Fialy v Poru…