Turecko se prý dalo na cestu temnoty. Komentátor má o zemi obavy

20. 4. 2017 21:37

Komentátor Daniel Kaiser má za to, že Turecko po nedělním referendu nastoupilo cestu do temnoty. V tento den Turci změnili politický systém své země z parlamentního modelu na prezidentský a významně posílili pravomoci prezidenta Recepa Erdogana.

Turecko se prý dalo na cestu temnoty. Komentátor má o zemi obavy
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan
reklama

Výsledek tureckého referenda, které posvětilo ústavní změny v zemi půlměsíce, byl těsný. Pro změnu hlasovalo 51,4 procenta občanů. Vzhledem k tomu, že podle opozice přímo v Turecku docházelo k zastrašování voličů, kteří by si snad přáli hlasovat proti ústavním změnám, o to významnější byla role Turků žijících v Evropě, kteří se také zapojili do hlasování.

„Jen v Německu se tureckého referenda účastnilo 700 tisíc lidí, 63 procent z nich hlasovalo Ano. Ještě výrazněji, mezi 70 a 75 procenty, Erdogan zvítězil v Rakousku, Belgii nebo Nizozemsku,“ připomněl Kaiser v komentáři pro server Echo24.cz. Ti, kteří nešli volit, by pravděpodobně Erdogana nepodpořili, jenže bychom se měli mít na pozoru jak před první skupinou, tak před druhou, která v demokracii nevěří tolik, aby se vydala k volebním urnám.

Celý komentář najdete zde.

„Turci v západní Evropě jsou tedy celkově mnohem víc pro režim pevné ruky a proti demokracii než Turci v ‚neevropském‘ Turecku,“ varoval autor.

Na prezidentském systému by nebylo nic až tak špatného. Mají ho např. občané Spojených států a poloprezidentský systém standardně funguje i ve Francii. Jenže Francie a Turecko, to jsou dvě velmi rozdílné země. Ukázaly to čistky provedené vloni v létě po neúspěšném vojenském puči.

„Do začátku letošního roku čistky postihly přes 135 tisíc lidí. Čtyřicet tisíc Turků (a ovšem Kurdů) se na nějakou dobu ocitlo ve vězení, tisíce dodnes ve vazbě čekají na proces. Režim se kromě gülenistů při čistkách masově zbavoval i jinak nepohodlných lidí. Hlas pro přechod k prezidentskému režimu je za takových okolností hlasem pro brutální metody vůči opozici,“ konstatoval Kaiser.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…