Turecký prezident Erdogan hrozí: Ruce pryč, nebo bude válka!

08.02.2020 14:46

Prezident země půlměsíce Recep Tayyip Erdogan hrozí svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi. Důrazně ho žádá, aby dal ruce pryč od syrské provincie Idlíb, kde se ještě pohybují povstalci proti Asadově vládě. Pokud by snad Bašár Asad neuposlechl, vzkaz tureckého prezidenta je jasný. Pak bude válka!

Turecký prezident Erdogan hrozí: Ruce pryč,  nebo bude válka!
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
reklama

Turecký prezident Erdogan vyhrožuje syrskému diktátorovi Bašáru Asadovi, že buď do konce února stáhne své vojáky od Idlíbu dobrovolně, kde se stále ještě pochybují odpůrci Asadova režimu, ale také turečtí vojáci, nebo ho k tomu turecká armáda donutí silou. Na Erdoganovo ultimátum upozornil server německého deníku Bild.

Pokud se jednotky Asadova režimu do konce tohoto měsíce nestáhnou ze svých pozic, které ovládají, donutíme je, aby tak učinily,“ řekl jasně turecký prezident.

Erdogan se tak snaží vynutit si přetrvání nárazníkového pásma na severu Sýrie, do něhož by rád umístil nemalý počet uprchlíků, kteří stále pobývají v Turecku. A jejich počet stále roste. Z Idlíbu na severu Sýrie dorazilo k tureckým hranicím na milion nových běženců a Erdogan se obává humanitární katastrofy

Na zřízení nárazníkového pásma se dohodly Rusko, Írán a Turecko na jaře 2019 a Erdogan požaduje, aby všechny strany nadále ctily uzavřené dohody. Má dojem, že syrské a ruské jednotky už překročily červenou linii, za kterou je turecký prezident nechtěl pustit. Ruské letectvo v nárazníkovém pásmu operuje a podle deníku Bild ohrožuje miliony civilistů, kteří zde žijí. Bomby dopadly i na školu a na nemocnici.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

15:42 „K*ndy.“ Jde o Zemana. Tvrdá dohra tiskovky Babiše

Česká republika snižuje počet ruských diplomatů na pražské ambasádě podle té české v Rusku. Novinář …