Tusk jednal s Obamou. EU a Spojené státy prý musí mluvit jedním hlasem

10.03.2015 13:01

Bývalý polský premiér a v současnosti prezident Evropské komise Donald Tusk se včera ve Washingtonu setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou. Hlavním tématem schůzky obou politiků byl dle informací severu TheNews.pl konflikt na Ukrajině a hrozba islámského terorismu.

Tusk jednal s Obamou. EU a Spojené státy prý musí mluvit jedním hlasem
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

„Evropská unie a Spojené státy musí zůstat jednotné. Jedině v takovém případě jsme schopni zastavit agresivní zahraniční politiku Ruska proti jeho sousedům,“ prohlásil Tusk. Obama hovořil o nutnosti mluvit jedním hlasem v souvislosti se sankcemi proti Rusku. „Rovněž považuji za důležité, abychom dali veřejně najevo, že sdílíme společné principy v otázkách suverenity a územní celistvosti Ukrajiny, kterou Rusko narušuje,“ dodal americký prezident.

Tusk se nechal při setkání s Obamou rovněž slyšet, že za neméně důležitá společná témata považuje rovněž hrozbu islámského terorismu a jednání o Transatlantické spolupráci (TTIP). „Jsou to samozřejmě tři zcela odlišná témata, ale mají jednoho společného jmenovatele. Za něj považuji na začátku již jednou zmíněnou jednotu EU a USA. Více než kdy jindy je zapotřebí, abychom veřejně deklarovali, že postupujeme v naprosté shodě,“ poznamenal Tusk.

celý text v angličtině je ZDE

Bývalý polský premiér také mluvil o snaze nepřátel rozdělit EU a USA. „V současné chvíli čelíme urputné snaze našich nepřátel, kteří chtějí naši jednotu zničit. Projevuje se to uvnitř Evropské unie, stejně jako ve Spojených státech. O to víc bychom se měli snažit dokázat jim, že se jim to nepodaří a my jsme společně schopni terorismus porazit. Musíme zastavit vlnu terorismu v Africe. Především se to týká Libye. Nesmíme připustit, aby se suverénní stát ležící tak blízko Evropy propadl do anarchie,“ upozornil Tusk.

Za důležitou považuje prezident Evropské komise také spolupráci mezi Spojenými státy a EU v oblasti ekonomie a volného obchodu. „Na tom, kde budeme zítra, záleží to, kde se nacházíme dnes. Právě teď je nejvyšší čas začít jednat. V duchu sebevědomé víry sama v sebe a našeho klíčového partnera. Vy Američané k vyjádření těchto záležitostí používáte frázi „společně jsme silní, rozděleni na dvě části jsme odsouzeni k porážce. Jsem přesvědčen, že tato věta je do posledního písmene velmi pravdivá,“ řekl Tusk.


 


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„A ještě něco...“ Rakušanova tvrdá tečka. STAN dary vrátí, ale nebylo to jen tak

16:16 „A ještě něco...“ Rakušanova tvrdá tečka. STAN dary vrátí, ale nebylo to jen tak

Hnutí STAN se po velkém politickém a mediálním tlaku rozhodlo, že vrátí všechny firemní dary v hodno…