Tvrdík pořádá v Praze největší byznysové fórum ve střední Evropě

22.08.2014 8:21

Zatímco v čele Českých aerolinií se mu moc nedařilo, v čele Smíšené česko-čínské komory je Jaroslav Tvrdík úspěšný. Oficiálně je nynějším prezidentem zmíněné komory sociální demokrat Jan Birke, jak ale upozorňuje páteční MF Dnes, Tvrdík je předsedou její dozorčí rady a zároveň faktickým mozkem celého projektu. Nyní se mu daří do ČR sezvat největší byznysové fórum pro vztahy s Čínou ve střední Evropě.

Tvrdík pořádá v Praze největší byznysové fórum ve střední Evropě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík
reklama

„Myslím, že to dělá dobře, má v Číně kontakty. Koneckonců je to v souladu se strategií vlády, která chce podporovat náš export a obchodní výměnu s Čínou,“ uvedl k tomu již dříve pro MF Dnes premiér Bohuslav Sobotka. O tom ostatně svědčí i to, že od letošního nástupu do funkcí „pilně jezdí do Země středu“ politici z řad ČSSD. Po patnácti letech tam byl na návštěvě ministr zahraničí, ministr průmyslu a obchodu i ministr zdravotnictví. A v říjnu se do Číny chystá sám prezident Miloš Zeman.

Podnikatelé obratu zahraniční politiky vůči Číně po nástupu Sobotkovy vlády tleskají. „ČR byla na blacklistu, teď je to podle vnímání našich obchodních partnerů graylist,“ cituje list šéfa Brano Group Pavla Juříčka, podle kterého by Česko mělo přestat vyvěšovat tibetské vlajky a místo toho do země vysílat vládní delegace.

V Tvrdíkově komoře jsou i firmy nejbohatšího Čecha

V současnosti jsou členy Tvrdíkovy komory více než tři desítky firem. „Kromě společností Petra Kellnera Home Credit či biotechnologické Sotio tam patří Vítkovice Power Engineering, finanční skupina J&T, polostátní Korado nebo butiky Babyluxury manželky šéfa ČEZ Daniela Beneše,“ uvedl list s tím, že na seznamu hostů dvoudenního summitu čínských a českých byznysmenů je 700 českých jmen, mezi nimiž lze najít mnoho sociálnědemokratických politiků a spřízněných poradců.

Jen aby k nám nepřišli i čínští poradci

Tomu, jak se v poslední době česká politika vůči Číně pod tlakem ekonomiky změnila, si v komentáři v MF Dnes všímá Miroslav Korecký. Poukazuje na to, že k určitému obratu došlo už za vlády Petra Nečase, kterého k tomu donutila ekonomická realita. „Jakkoliv věděl, že se slovy o dalajlamismu u řady lidí navždy odepíše. Kdo měl tehdy možnost mluvit s Nečasem neoficiálně, ten ví, že to byla chvíle jeho snad největší potupy v politice,“ uvedl Korecký. Závěrem zmiňuje, že za týden se má v Praze dohodnout, že na některá česká ministerstva nastoupí čínští stážisté. „Tak jenom aby po nich nepřišli i poradci,“ podotýká komentátor závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…