Týden od krvavého pátku v Paříži. Češi se nám svěřili s mrazivými prožitky toho dne

21.11.2015 15:33 | Zprávy

"Taneční hodiny, ať si teroristé nemyslí, že jsme se vzdali. Študáci na mši přišli. Raději jsem se synem do parku nešla. Kdyby se ti dobytci dostali dovnitř, bude masakr." To jsou reakce lidí, kteří kvůli svým blízkým vnímali hrůzu teroristických útoků v Paříži mnohem intenzivněji. Hovoří tanečnice, kněz, maminka na mateřské a důchodce.

Týden od krvavého pátku v Paříži. Češi se nám svěřili s mrazivými prožitky toho dne
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Lidé zapalují další a další

Na všech budovách v Paříži jsou vlajky na půl žerdi. Teroristický masakr, k němuž se přihlásili zločinci z Islámského státu, dopadl na město nad Seinou velmi tvrdě. Zde jsou vyjádření lidí, kteří měli oprávněný strach o své blízké. Manželky, duchovního, mladé mámy a dědy.

Tanečnice

"Byla jsem v Česku. Ostatně bydlíme hned za Bataclanem. Manžel slyšel veškerou střelbu. V noci mi volal. Měla jsem strach. Myslím si, že se to může opakovat. Budeme se snažit žít," řekla pro ParlamentníListy.cz Petra Oge, která pořádá v Paříži kurzy tance pro ženy.  

"Rozhodli jsme se tancovat proti terorismu. Chci, aby Paříž zůstala taková, jaká je. Elegantní a rozumná dáma. Ostatně všichni lidé z uměleckých kruhů se proti tomu teroru postavili , jak uměli," dodala. Má za manežela Francouze a učí tanec. Nakonec ještě dodá: "Mám strach z toho, aby to nepokračovalo. Dost ten strach vyvolává televize a média."

Kněz

Jednou za měsíc přijede z Londýna do Paříže sloužit v sobotu odpoledne mši. Tentokrát měl páter Vojtěch Eliáš dvě možnosti. Zrušit anebo sloužit? Rozhodl se, že se v kostele nedaleko náměstí Republiky, kde se odehrála většina teroristických útoků, mše uskuteční. "Řekl jsem si, že i kdybych na té mši měl být sám, konat se bude. Starousedlíci z řad krajanů nedorazili, ale mládež, hlavně studenti, přišla," zavzpomínal.

Ulice byly prázdné, nikde nikdo. Do Anglie se vracel úplně prázdným vlakem. "V tom se kupodivu Francouzi od Britů dost liší. Po teroristických útocích v Londýně se Britové chovali, jako by se nic nestalo, aby teroristům ukázali, že je nic nezastraší. Teroristům se přeci neustupuje. Ve Francii všichni poslechli výzvy prezidenta Hollandea, aby ven do ulic chodili co nejméně. Na druhou stranu je třeba říct, že Paříž byla cílem útoků už víckrát, takže se místním nelze divit," doplnil pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Jaký důchod budou mít podle vás dnešní 30-40?

A budou vůbec nějaký mít? Jaký je plán ANO pro lidi, kteří do důchodu půjdou teprve za 30 let i déle? Máte vůbec takový plán? Mě přijde, že vy pořád jen mluvíte o těch současných důchodcích, ale ti aspoň nějaký důchod mají a mnohdy i docela dobrý - přeji jim ho, zaslouží si ho, ale co my, co teď mak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Legitimní cíle.“ Kolují drsná slova proti Vidlákovi, Konečné a spol.

21:44 „Legitimní cíle.“ Kolují drsná slova proti Vidlákovi, Konečné a spol.

Na sociálních sítích to po oznámení spolupráce SOCDEM a hnutí Stačilo! vře. Silnou vlnu reakcí vyvol…