Týrají vás? Dienstbier hovořil na Frekvenci 1. I o nepřizpůsobivých

14.06.2015 17:50

Ministr pro lidská práva a předseda Legislativní rady vlády zavítal do nedělního Press klubu Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1, kde popsal náladu ve vládě, ale také týrání v české společnosti. Co byste dělal, kdyby vás partnerka genderově ekonomicky týrala, slyšel otázku moderátora Luboše Xavera Veselého. Nakonec také prozradil, jak je to s Romy a nepřizpůsobivými spoluobčany. Ti první prý většinou mají práci.

Týrají vás? Dienstbier hovořil na Frekvenci 1. I o nepřizpůsobivých
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr Jiří Dienstbier
reklama

Hned v úvodu si pochvaloval, že vláda pracuje dobře, a to i navzdory nedávnému pádu exministra školství Marcela Chládka (ČSSD). „Kdybych měl brát vážně všechny informace z médií, tak jsme koncem ve vládě ohroženi prakticky všichni,“ poznamenal se smíchem.

Následně se vyjadřoval k lidským právům. Ta prý lze prosazovat i v případě obchodování s Čínou. Trochu složitější je to s Ruskem, které dnes porušuje mezinárodní úmluvy a anektuje území cizích států. „Zatím se nezdá, že by na světě byl někdo, kdo by Vladimira Putina přivedl k respektování určitých mezinárodních závazků,“ prohlásil na adresu ruského prezidenta.

Při pohledu do Česka si posteskl nad tím, že třetina žen u nás musela čelit nějaké formě domácího či genderově podmíněného násilí, což není nijak veselé a chtělo by v tomto směru udělat nějaké změny, kupříkladu doplnit síť sociálních služeb. Následně odpovídal na hypotetickou otázku moderátora, co by dělal, kdyby ho kupříkladu ekonomicky genderově týrala jeho partnerka. „Já bych se čistě teoreticky pokusil vyhledat právě nějakou sociální službu,“ konstatoval. Ženám také poradil, aby neotálely s hledáním pomoci.

Pár slov padlo také na adresu nepřizpůsobivých spoluobčanů, jejichž počet v Česku narůstá. Dienstbier v této souvislosti prozradil, že je chyba označovat za problémové osoby především Romy, protože dvě třetiny z nich vedou normální život. Jen jedna třetina je problematická. Faktem prý také je, že většina z nich pracuje, ale bohužel načerno, což vede jen k přiživování různých stereotypů. Těch se však musíme zbavit, a to především u dětí a mladých lidí

V závěru pořadu odmítl říci, jestli bude znovu kandidovat na prezidenta. Dal totiž jasně najevo, že není dobré některé věci oznamovat v době, kdy je do voleb ještě tak daleko, pokud svou kandidaturu myslíte vážně. Tím se částečně vymezil proti svému kolegovi ze strany a Senátu Zdeňku Škromachovi, který již kandidaturu oznámil. 

  • Celý záznam rozhovoru naleznete na oficiálních stránkách Frekvence 1, a to ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…