U Američanů se sešel Vondra a americký diplomat. Nečekaně dorazil turecký konzul a postěžoval si, co mu chodí od Čechů za vzkazy

09.12.2015 13:08 | Zprávy

Na půdě Amerického centra na Malé straně se v úterý konala debata, kterou pořádala Asociace pro mezinárodní otázky a vystoupil na ní Douglas E. Lute, americký velvyslanec pro NATO, a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra, nyní pedagog Vysoké školy CEVRO Institut. Mluvili spolu o budoucnosti NATO, o nebezpečí, kterým aliance čelí, a odpovídali na otázky publika, ve kterém mimo jiné seděl i turecký konzul, jenž byl připraven veškeré pochybnosti o své zemi uvést na pravou míru.

U Američanů se sešel Vondra a americký diplomat. Nečekaně dorazil turecký konzul a postěžoval si, co mu chodí od Čechů za vzkazy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Ve svém úvodním příspěvku se velvyslanec Lute zabýval historií NATO, kterou rozdělil od tří základních fází. „Fáze jedna je jasná... je to těch 40 let od roku 1949, kdy NATO vzniklo, až do roku 1989, kdy padla berlínská zeď“ uvedl Lute. Druhá fáze podle něj skončila minulý rok. „Fáze dva reprezentuje NATO, které nečelilo existenciální krizi,“ řekl Lute a dodal, že to bylo takové „fádní“, což však považuje za dobrou věc. Zároveň se jednalo o fázi rozšiřování NATO, jež mělo stát jako příklad demokracie.

„V roce 2014 Rusko ilegálně anektovalo Krym a poté vlastně provedlo tajnou invazi na Ukrajinu,“ popsal Lute začátek třetí fáze existence NATO. „Není to však jen o Rusku, protože ve stejnou dobu jsme minulý rok viděli vznik Islámského státu čili Daeše,“ připomněl Lute a dodal, že teroristé obsadili druhé největší irácké město Mosul. Spolu s migrační krizi tak vznikl „oblouk nestability“, který se vytvořil na jihovýchodní části hranic současné aliance. Lute následně dodal, že na summitu ve Varšavě v červenci příštího roku bude NATO znát více odpovědí na otázky současnosti.

Slovo pak dostal Alexandr Vondra, který se vyjádřil k Lutově teorii o třech fázích. „Podívejte, každé impérium, každá organizace má tři fáze,“ spustil Vondra a podělil se s publikem o svoje naděje, že NATO je zatím stále ve fázi dvě, tedy na svém vrcholu. Mluvil o summitu v Bukurešti v roce 2008, ve kterém Rusko provedlo invazi do Gruzie. S tím NATO nic neudělalo proto, že „se nenašel žádný konsenzus jak postupovat“. Rusko tehdy podle něj provokovalo velmi podobným způsobem jako letos, když jejich letadlo sestřelily turecké stíhačky.

„Měli bychom být opatrní, protože teď si Putinovo Rusko zvyklo na jednu intervenci za rok,“ řekl Vondra, uvedl případy Ukrajiny a Sýrie a varoval před tím, že to stejné může čekat například i Litvu či Ázerbájdžán.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

22:05 Čeká Američany další nekonečná válka? Tucker Carlson připomněl revoluci

Scott Horton, ředitel Libertarian Institute, se setkal s moderátorem Tuckerem Carlsonem, aby rozebra…