U Moravce ohlásili vítězství liberální demokracie. A vzkaz Babišovi v jeho mateřštině

10.10.2021 15:50 | On-line

Václav Moravec ve druhé hodině svých Otázek moderoval diskusi bývalé slovenské premiérky, socioložky Ivety Radičové, a bývalého českého premiéra, statistika Jana Fischera. Debatovali spolu o volbách. Radičová uvítala pád komunistů, litovala neúspěchu ČSSD a poslala ostrý vzkaz šéfovi ANO Andreji Babišovi. Fischer ocenil vítězství liberální demokracie.

U Moravce ohlásili vítězství liberální demokracie. A vzkaz Babišovi v jeho mateřštině
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

„To, za co je třeba poděkovat občanům, to je volební účast. Druhá věc, která je zásadní, že poprvé od roku 1925 nebude v Parlamentu komunistická strana. V tomto smyslu to chápu jako završení listopadu 1989,“ ocenila Radičová.

Litovala však odchodu ČSSD ze Sněmovny. „To si nemyslím, že je dobrá zpráva, z hlediska rovnováhy ve společnosti,“ varovala.

Poté poslala ostrý vzkaz Andreji Babišovi a kroutila hlavou nad tím, že 5 dosud opozičních stran uspělo tím, že se vymezily proti němu.

„Potom je na místě otázka, co prováděl se společností, že to stačilo na to, aby to opoziční síly přivedlo až k vítězství. V každém případě jsou tyto volby zlomové,“ poznamenala Radičová.

Fischer dodal, že dalším zlomovým bodem je „sešup Pirátů“, u nichž po jejich faktickém propadu není jasné, zda a jak zůstanou součástí dnes se formující většiny.

Pak tu vidí ještě jeden problém.

„My tam máme populisticko-nacionalistický blok. Sice v menšině, ale je tady. A jakkoli můžeme být spokojeni z toho, že liberální demokracie žije, já jsem tomu nesmírně rád, ale jakkoli nevítězí ty nacionalisticko-populistické síly, tak přece jen jsou přítomné,“ poznamenal Fischer.

Radičová vidí problémy jinde. Upozornila, že dnes žijeme v době, kdy jsou fakta válcována množstvím dojmů, všelijakých interpretací, jiných pohledů, a tak podobně. Dnes jsme se dospěli až tak daleko, že jsou lidé, kteří si trvají na tom, že země je placatá, a to je podle Radičové tak nebezpečné, že to celou společnost jednoho dne může převálcovat.

„My zpochybňujeme slova vědců, slova právníků, i vědci navzájem se zpochybňují. Dnes si všechno rychle vygooglím a všechno vím. Ale tohle není pravda,“ varovala Radičová s tím, že respekt k autoritám ve svém oboru hraje ve společnosti důležitou roli, a pokud je potlačena, tak to ohrožuje samotnou demokracii. „My žijeme v takové informační džungli, že i inteligentní člověk má problém se v tom vyztnat. A žijeme v iluzi, že sociální sítě nám poskytují svobodu se vyjádřit. To je omyl. Sociální sítě jsou řízeny algoritmy,“ upozornila Radičová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

9:53 Pokud bude válka, chudí dojezdili. Benzin nad 45 korun, hrozbu ukázaly modely

Ekonom Lukáš Kovanda se ve svém komentáři věnoval prognózám amerických bank, které upozorňují na to,…