U Moravce se probíralo zemědělství a Bendl naběhl Jurečkovi na vidle. Je prý velkou otázkou, co vůbec na ministerstvu dělal

22.02.2015 14:33

Český stát je v minusu – v minusu s půdou, kterou by si měl držet. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) proto urychleně chystá zákon, který zpřísní prodej státní půdy. Je to ale v praxi možné? Nejen o to se s ministrem v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize přel jeho předchůdce ve funkci Petr Bendl (ODS).

U Moravce se probíralo zemědělství a Bendl naběhl Jurečkovi na vidle. Je prý velkou otázkou, co vůbec na ministerstvu dělal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka
reklama

Jurečka by chtěl v budoucnu státní půdu prodávat jen zemědělcům. Bendl o tomto záměru pochyboval. „Jestliže budete chtít prodávat půdu jen zemědělcům, pak asi bude muset existovat nějaký úředník, který řekne, že tento člověk je zemědělec a kdo není. Podle mého by to mělo být tak, že stát nastaví jasné podmínky prodeje půdy, kterou následně prodá, jestliže o ni sám nemá zájem. A tam, kde ji potřebuje, si ji ponechá,“ vyjádřil svůj názor Bendl. Dodal, že stát nebývá nejlepším vlastníkem.

„Já myslím, že tu pan Bendl trochu kličkuje. Tvrdit, že stát není nejlepší vlastník, mi přijde trochu zvláštní, protože stát je povinen pečovat o svůj majetek jako řádný hospodář, a pokud se to nedělo, tak je otázka, kdo u toho byl,“ poznamenal k tomu ministr v narážce na Bendla, svého předchůdce na ministerstvu. Obratem dodal, že v minulosti stát prodával půdu, kterou dnes složitě a šestkrát dráž kupuje.

Kolik vlastně státu chybí půdy?

„Když vezmeme jednotlivé resorty, tak ty mají nároky ve výši 220 tisíc hektarů a my v tuto chvíli disponujeme asi 168 tisíci. Z hlediska možných nároků restituentů ale mluvíme o dalších třech stech tisících, ale to je pouze teoretické, protože není zcela jasné, zda by restituenti vždy požadovali půdu nebo se spokojili s finančním vyrovnáním,“ popsal situaci Jurečka.

Rád by nastavil jakousi restituční tečku – půdu už nechat ležet a dávat žadatelům finanční vyrovnání. „My říkáme, že možnost pozemkového vypořádání končí v letošním roce a kdo se nepřihlásí do konce roku, budeme se s ním bavit už jen o finančním vyrovnání. Musíme si uvědomit, že to tady řešíme už 24 let,“ podotýkal Jurečka. Bendl měl i přesto zato, že by stát měl nastavit nějaké přechodné období, např. v horizontu roku a půl.

Povodně a eroze půdy

Ministr Jurečka ve druhé polovině pořadu hovořil také o protipovodňových opatřeních. "Na příštích pět let na ně máme připraveno pět miliard,“ ujišťoval Jurečka. "Pracujeme také na ochraně půdy před erozí, ale už dnes se ozývají někteří zemědělci a říkají, že jim to komplikuje hospodaření,“ podotkl k tomu Jurečka.

V časech, kdy byl ministrem Bendl, prý dostával na stůl týden co týden informaci o erozi půdy a současně chtěl vědět, jaká byla přijímána opatření. Jurečka obratem ujišťoval, že také pravidelně získává informace. „Ale bohužel v minulých letech, i za pana ministra Bendla, bylo ze Státního pozemkového úřadu propuštěno až 350 úředníků.“ Jurečka nabírá odborníky zpátky, aby bylo možné dělat potřebné pozemkové úpravy. „Tyto věci se většinou dělaly outsourcingem.“ Jako problematické pak vidí sucho, které může ohrozit Česko. Jurečka okamžitě ujišťoval, že hledá cesty, jak tomuto problému čelit.

Pomáhá se víc velkým než malým

Došlo i na podporu regionálních potravin. V principu je správné je podporovat, Bendl ale vidí jako problém, když to ministr dělá třeba hraním v reklamách. Podle jeho předchůdce ve funkci to není úplně dobré. „Jako problém vidím spíše to, že stát pomáhá spíše velkým než malým,“ podotkl Bendl. Jurečka to ale ihned odmítl s tím, že velké podniky jsou na dotační podpoře kráceny o pět procent. „Naopak jsem udělal něco, co mohly udělat i moji předchůdci. V programu pro rozvoj venkova jsem snížil vstupní podmínky z půl milionu korun na 250 tisíc,“ prozradil Jurečka.

Bendl mu následně vytkl, že sice máme zákon o potravinách, ale nemáme k tomu potřebné vyhlášky. Ministr však kontroval, že zákon samotný je natolik jasný, že se obejde bez řady vyhlášek. A zásadní vyhláška prý bude hotová do července, aby bylo jasné, co vlastně je česká potravina.

Zákaz prodeje sudových vín

„Poukážu ještě na jeden problém, který hýbe veřejností, a to je zákaz prodeje sudových vín. I to zase nahrává spíš těm větším,“ upozornil Bendl. Jurečka ale řekl, že nepůjde o šikanu malých a středních vinařů. Od jednoho z podřízených prý unikly informace, které uniknout neměly, protože šlo teprve o věc k jednání. Úředník, který tyto informace pustil, dostane vyhazov.

Je deklarováno, že se v ČR prodává asi dvojnásobek vína, než je vyprodukováno. A je třeba zjistit, kde se toto víno bere, uvedl Bendl s tím, že podporuje snahy ministra, jdoucí tímto směrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

9:52 Fekální útok na poslance ANO. Doteď stojí s otevřenou pusou. A to prostě jen řekl...

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher prohlásil, že v tuto chvíli se opravdu očkovat nenechá. Na sociá…