U památníku atentátu na Heydricha: Propagace fašismu a pozměňování historie? Z malého doutnání může být požár, řekla příbuzná Jana Kubiše

28.05.2020 13:25

REPORTÁŽ Dodnes jsme zde neviděli jediného představitele města Prahy a vlády, stěžoval si radní městské části Praha 8 Michal Švarc. Stalo se při pietní vzpomínce u příležitosti 78. výročí Operace Anthropoid, tedy atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Zato advokátka Dagmar Raupachová, příbuzná jednoho z hrdinných parašutistů Jana Kubiše, ParlamentnímListům.cz sdělila, že žádné okázalosti ke vzpomínce nepotřebuje.

U památníku atentátu na Heydricha: Propagace fašismu a pozměňování historie? Z malého doutnání může být požár, řekla příbuzná Jana Kubiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dagmar Raupachová

„Přišla jsem, protože 27. květen má v naší rodině velice pevné místo. Daleko důležitější než nějaké okázalosti a vzletná slova politiků je tichá vzpomínka na to, že ti kluci byli ochotni riskovat život a nakonec ho také položili za to, abychom tady mohli dneska svobodně žít. Ukázali nám, že hodnoty jako čest, důstojnost a hrdost jsou důležitými pro každou společnost,“ sdělila advokátka Dagmar Raupachová v Praze 8-Libni u pomníku Operace Anthropoid.

Anketa

Prospívá České republice účast ČSSD na vládě?

hlasovalo: 9360 lidí

Právě ona je příbuznou Jana Kubiše, jednoho z hrdinných parašutistů, kteří ve zmíněný den před osmasedmdesáti lety spáchali atentát na kata českého národa Reinharda Heydricha. Přesněji, její maminka byla jeho sestřenicí.

U pomníku parašutistů

Čin odvážných československých atentátníků si připomněli představitelé městské části Praha 8 a široká veřejnost. „Stojíme na místě největšího odbojového činu v Evropě, který se za druhé světové války udál. Pomníky hrdinům se mají vztyčovat, a ne bourat. Jsem hrdý na to, že tento památník postavila Praha 8,“ řekl starosta zmíněné městské části Ondřej Gros, s tím, že stát a hlavní město Praha to vůbec nezajímalo. „Památník má jedenáct metrů a byl vztyčen před jedenácti lety přesto, že ze strany státu a Prahy jsme nezaznamenali žádné přání, aby tak bylo pietní místo označeno,“ přidala se místostarostka Vladimíra Ludková. Nakonec si postěžoval i radní Michal Švarc, že představitelé města a vlády každoroční vzpomínkovou akci ignorují.

Uprostřed čestné stráže z místních skautů položili k pomníku věnce a květiny. Zazněla česká i slovenská hymna. Raupachová na akci dorazila, jak dodala, bez nějakého pozvání. „Když řeknu, že jsem příbuzná Jana Kubiše, tak se často setkávám s tím, že se mě lidé ptají, jestli třeba neznám jeho strýce. Většinou odpovídám, že už pamatuji docela dost, ale druhou světovou opravdu ne. U nás v rodině se o tom moc nemluvilo. Maminka byla jako malá v koncentráku a nechtěla o tom pak mluvit. Proto jsem jako dítě směřovala své otázky na babičku. Ta říkala, že jsme byli první rodina, která to v naší linii přežila,“ podotkla.

Ohledně případů propagace fašismu a pozměňování historie prohlásila: „Jako právník musím říct, že máme v našem trestním zákoníku v tomhle ohledu skutkovou podstatu trestného činu. Pokud se něco takového objeví, policie by měla jednat a neměla by být příliš tolerantní. Z malého doutnání, které ani nemusíme pozorovat, se může totiž stát velký požár, který nás může nepěkně překvapit. A různé pohledy na historii? Nemůžeme vyloučit, že si každá mocnost historii tak trochu přibarví ve svůj prospěch. Za sebe se držím faktů a dělám si názor sama.“

Heydrich a Anthropoid

Posláním zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v protektorátu bylo potlačit odboj a zlomit odpor českého lidu. Několik dnů po svém příjezdu v roce 1941 veřejně řekl: „Českomoravský prostor se nesmí nikdy ponechat v takovém stavu, který by umožňoval Čechům tvrdit, že je to jejich prostor… Někdy nezbude nic jiného, než Čechy poněmčit a převychovat, nebo postavit nakonec ke zdi.“ Heydrichova politika 'cukru a biče' byla úspěšná. Odboj byl oslaben a mezi občany vládl strach. Heydrich o Češích říkal, že jsou „jako tráva – když cítí nebezpečí, skloní se, ale jsou připraveni znovu vztyčit hlavy“. Přesto se však cítil v bezpečí a ze své vily v Panenských Břežanech jezdil v otevřeném automobilu.

Pomník v Libni připomíná československé parašutisty, kteří v těch místech 27. května 1942 na Heydricha zaútočili. Krycí název atentátu byl Operace Anthropoid. Příslušníci výsadku Anthropoid byli vojáci československé exilové armády Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Ti s pomocí rotmistra Josefa Valčíka a nadporučíka Adolfa Opálky společně úspěšně zaútočili na Heydrichovo vozidlo, protektor na následky zranění zemřel. Splnili tím rozkaz daný jim československou exilovou vládou v Londýně. Účastníci operace zaplatili za svůj čin životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli 18. června 1942 v boji s přesilou nacistických vojáků v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Pravda

Dobrý den, Okamura mluví často mimo, věci překrucujeazkresluje, jakse mu hodí, ale ohledně jeho výroku na adresu Pekarové, nepřekroutila jste je Vy? On přece nemluvil o ženách či matkách obecně a je pravda, že když někdo nemá děti, spoustu věcí třeba neví,protože nemůže, ale to přeci není urážka, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

20:25 Havel tu chybí, míní Stanislav Křeček. Ale ne tak, jak by se to kavárně líbilo

Dnes by se dožil 86 let Václav Havel. Jak v kontextu dnešní situace chápat jeho odkaz? zeptaly se PL…