ÚS dal vězněnému odpírači vojny novou šanci na náhradu újmy

05.06.2012 14:40 | Zprávy

Ústavní soud (ÚS) dal muži vězněnému za odpírání vojenské služby novou šanci na náhradu nemateriální újmy. Případem Vladimíra Waise se musí znovu zabývat Nejvyšší soud. Podle Waisova advokáta Lubomíra Müllera jde o průlomový nález, který dává naději na náhradu morální a citové újmy i dalším nezákonně vězněným lidem z období komunismu. Müller to dnes sdělil ČTK.

ÚS dal vězněnému odpírači vojny novou šanci na náhradu újmy
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Wais patří ke Svědkům Jehovovým, a proto odepřel službu v armádě. Léta 1953 až 1955 kvůli tomu strávil ve vězení. Odsuzující rozsudek byl zrušen až v roce 2003. Wais pak dostal jako náhradu ušlé mzdy 2500 korun za každý měsíc, který strávil za mřížemi. Náhradu nemateriální újmy ale nezískal. Ústavní soud v pondělí zrušil rozsudek Nejvyššího soudu z loňského září, podle kterého lze přiznat náhradu nemateriální újmy za nezákonné věznění jen v případech, kdy k uvěznění došlo po 18. březnu 1992. Jde o datum, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Promlčecí lhůty

Podle Müllera z nálezu Ústavního soudu vyplývá, že úvaha Nejvyššího soudu není správná. Pokud byl odsuzující rozsudek zrušen po datu přijetí úmluvy, má prý poškozený na nárok na náhradu bez ohledu na to, kdy došlo k uvěznění. Ústavní soud podle své mluvčí Jany Pelcové kritizoval ve Waisově případě obecné soudy za tápání při rozhodování, jaký právní předpis aplikovat. Nález připravil končící soudce František Duchoň jako jedno ze svých posledních rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Ústavní soud , vojenská služba

autor: čtk, mp

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce

Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…