ÚS dal vězněnému odpírači vojny novou šanci na náhradu újmy

05.06.2012 14:40

Ústavní soud (ÚS) dal muži vězněnému za odpírání vojenské služby novou šanci na náhradu nemateriální újmy. Případem Vladimíra Waise se musí znovu zabývat Nejvyšší soud. Podle Waisova advokáta Lubomíra Müllera jde o průlomový nález, který dává naději na náhradu morální a citové újmy i dalším nezákonně vězněným lidem z období komunismu. Müller to dnes sdělil ČTK.

ÚS dal vězněnému odpírači vojny novou šanci na náhradu újmy
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Wais patří ke Svědkům Jehovovým, a proto odepřel službu v armádě. Léta 1953 až 1955 kvůli tomu strávil ve vězení. Odsuzující rozsudek byl zrušen až v roce 2003. Wais pak dostal jako náhradu ušlé mzdy 2500 korun za každý měsíc, který strávil za mřížemi. Náhradu nemateriální újmy ale nezískal. Ústavní soud v pondělí zrušil rozsudek Nejvyššího soudu z loňského září, podle kterého lze přiznat náhradu nemateriální újmy za nezákonné věznění jen v případech, kdy k uvěznění došlo po 18. březnu 1992. Jde o datum, kdy se pro Československo stala závaznou Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod.

Promlčecí lhůty

Podle Müllera z nálezu Ústavního soudu vyplývá, že úvaha Nejvyššího soudu není správná. Pokud byl odsuzující rozsudek zrušen po datu přijetí úmluvy, má prý poškozený na nárok na náhradu bez ohledu na to, kdy došlo k uvěznění. Ústavní soud podle své mluvčí Jany Pelcové kritizoval ve Waisově případě obecné soudy za tápání při rozhodování, jaký právní předpis aplikovat. Nález připravil končící soudce František Duchoň jako jedno ze svých posledních rozhodnutí.

Justice nyní musí podle Müllera najít nějaký mechanismus ohledně promlčecích lhůt pro uplatnění nároku. "Jeho stanovení však není věcí Ústavního soudu. Jak počítat promlčecí doby, musí teď zřetelně vyjádřit Nejvyšší soud. V žádném případě však promlčecí lhůta nemůže začít běžet dříve, než došlo ke zrušení odsuzujícího rozsudku," uvedl Müller.

Waisův případ už v minulosti jednou výrazně ovlivnil soudní judikaturu. V roce 2003 plénum Ústavního soudu zrušilo rozhodnutí velkého senátu Nejvyššího soudu ČR a potvrdilo právo na svobodu svědomí a odepření vojenské služby v době komunistického režimu. Jako podklad sloužil právě Waisův případ. Následně se dočkalo rehabilitace více než 200 odpíračů vojenské služby.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…