ÚS nařídil znovu projednat spor o dům zabavený emigrantům

11.06.2014 18:31

Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu projednat spor o dům v Praze-Motole, který stát v 70. letech zabavil emigrantům a prodal novým, politicky angažovaným vlastníkům. Emigranti se po změně režimu snažili transakci zpochybnit a majetek získat zpět, avšak dosud neuspěli, přestože se za ně ÚS už jednou postavil.

ÚS nařídil znovu projednat spor o dům zabavený emigrantům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ulice Na ládví se nachází v klidné lokalitě
reklama

"Celá řada důkazů nasvědčuje tomu, že při odprodeji nemovitosti hrála zásadní roli politická angažovanost vedlejších účastníků (nových majitelů)," stojí v dnešním nálezu soudkyně zpravodajky Ivany Janů.

Původní majitelé v roce 1974 zůstali bez povolení v zahraničí. Obvodní soud pro Prahu 5 je odsoudil za opuštění republiky k propadnutí majetku. Stát pak v roce 1979 nemovitost prodal. 

Po změně režimu emigranti nejprve vyzvali nové vlastníky k vydání nemovitosti. Pak podali žalobu, kterou soudy řeší už 19 let. Tvrdili v ní, že dobová justice nové majitele domu protiprávně zvýhodnila. 

Do sporu už jednou zasáhl Ústavní soud, a to nálezem z roku 2003. Kritizoval v něm justici za to, že protiprávní zvýhodnění nových majitelů nezohlednila a žalobu emigrantů zamítla s odvoláním na reálnou bytovou potřebu nových vlastníků v době odkupu nemovitosti. 

Ani poté však původní vlastníci neuspěli, proto ÚS vyhověl i druhé ústavní stížnosti. Soudy prý jeho původní nález nepochopily. Ústavní soudci nemají pochybnosti o tom, že noví majitelé získali dům díky svému politickému angažmá. 

Ve spisu tehdejšího Obvodního podniku bytového hospodářství se zachovalo například vyjádření zaměstnavatele, který vyjmenovával pracovní a politické funkce zájemců o dům. "Oba se doma připravují jak pro plnění svých náročných pracovních činností, tak i pro plnění politických funkcí," stálo ve vyjádření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

4:43 „Stydíme se. Promiňte.” Policisté u hospod otáčí. A hospodský: Varuji! Od pondělka…

Češi začínají po mnoha měsících tvrdých zákazů znovu normálně žít, a přestože zahrádky oficiálně otv…