ÚS odmítl stížnost státních žalobců na snížení jejich platů

14.07.2011 9:58

Ústavní soud zamítl stížnost státních zástupců na snížení jejich platů o čtyři procenta. Platy byly sníženy v roce 2010 za vlády premiéra Jana Fischera. Ta v rámci úsporných opatření odebrala žalobcům čtyři procenta. Ustanovení zákona o platu platilo jen do konce roku 2010. Pokud by byl paragraf zrušen, žalobci by mohli žádat o zpětné dorovnání platů.

ÚS odmítl stížnost státních žalobců na snížení jejich platů

Návrh na zrušení ustanovení zákona o platu státních zástupců podal Obvodní soud pro Prahu 5 na základě žaloby jednoho z pracovníků Městského státního zastupitelství v Praze. Informuje ČTK.

Žalobce žádal vyplacení rozdílu 1615 korun

Státní zástupce dostal v lednu 2010 čistý plat 41 653 korun. Bez úsporných opatření by přitom měl nárok na 43 268 korun. Po obvodním soudu žádal vyplacení rozdílu mezi platy - 1615 korun.

Podle mínění obvodního soudu porušuje snížení platů státních zástupců několik důležitých zásad, principů a práv. Jde například o princip nezávislosti státních zástupců, zákaz diskriminace, princip rovnosti a právo na spravedlivou odměnu za práci. Snížení platů prý může ohrozit nezávislost státního zastupitelství, a tím i celé justice. Státní zástupci mají podobně jako soudci striktně omezené možnosti přivýdělku a nemohou stávkovat ani kolektivně vyjednávat o mzdách. 

Roční úspory na platech žalobců činily podle důvodové zprávy k zákonu 31,2 milionu korun, což bylo 0,02 procenta plánovaného schodku státního rozpočtu.

Související:


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…