ÚS odročil jednání o církevních restitucích na 3. června

29.05.2013 16:00 | Zprávy
autor: joh

Ústavní soud dnes na veřejném slyšení několik hodin projednával návrh na zrušení církevních restitucí. Jednání ale neskončilo konečným rozhodnutím: Soudci věc odročili na pondělí 3. června na 16. hodinu, kdy nejspíš padne verdikt.

ÚS odročil jednání o církevních restitucích na 3. června
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Místopředseda sociálních demokratů Lubomír Zaorálek během jednání požádal ústavní soudce o výslech dalších svědků, mimo jiné i arcibiskupa Jana Graubnera - plénum žádosti ale nevyhovělo, stejně tak soudci nepředloží ani předběžnou otázku Soudnímu dvoru EU. Soud zamítl vyslechnout i čtyři poslance Věcí veřejných, jak požadovali senátoři. Advokát senátorů Karol Hrádela před soudem upozornil na to, že v tuto chvíli nikdo netuší, jaký majetek se vlastně má církvím vydat, a navíc připomněl, že "finanční náhradu dáváme někomu, kdo majetek prokazatelně nevlastnil".

Soudce zpravodaj Stanislav Balík v úvodu shrnul stížnost skupiny senátorů zastřešenou Věcmi veřejnými, přednesl i argumenty dalších dvou neprojednávaných stížností - od poslanců ČSSD a KSČM. O tom, zda je, či není Balík ve věci podjatý, rozhodovalo plénum Ústavního soudu ještě před zahájením jednání. Soudci rozhodli námitce ohledně podjatosti, kterou podala skupina senátorů zastupovaná advokátem Karolem Hrádelou, nevyhovět. Soudce Balík tak i nadále smí restituční návrh řešit. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…