USA a další státy, včetně arabských, bombardují pozice extremistů v Sýrii

23.09.2014 6:48 | Zprávy

Armáda Spojených států a partnerské země zahájily první letecké údery proti pozicím radikálního uskupení Islámský stát (IS) v Sýrii. V noci na dnešek (SELČ) to oznámilo americké ministerstvo obrany. Spojené státy podle něj při útoku využily kombinaci bojových letounů, bomb a střel Tomahawk s plochou dráhou letu. Podle nejmenovaných zdrojů agentury Reuters se pokračující útoky mohou týkat zhruba dvou desítek cílů a podílí se na nich nejmenovaní arabští partneři.

USA a další státy, včetně arabských, bombardují pozice extremistů v Sýrii
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

"Mohu potvrdit, že armáda Spojených států a síly partnerských zemí provádí vojenskou akci proti teroristům ISIL v Sýrii s využitím kombinace stíhacích letounů, bombardérů a řízených střel Tomahawk," uvedl podle Reuters mluvčí Pentagonu John Kirby. ISIL je zkratkou pro původní název radikálního uskupení, který zněl Islámský stát v Iráku a Levantě.

Rozhodnutí zaútočit podle Kirbyho padlo dříve během pondělí. Vzhledem k tomu, že vojenská operace pokračuje, není prý možné zatím poskytnout podrobnější informace.

Bombardování se prý účastní i Bahrajn, Saúdská Arábie, Jordánsko a SAE

Nejmenovaný americký činitel, kterého citoval Reuters, uvedl, že na útoku se podílí arabské státy. Odmítl však sdělit, o jaké země jde a jakou v útoku hrají roli. Podle zdrojů televize CNN Američané zahájili letecké údery proti baště extremistického hnutí v syrské oblasti Rakka. Všichni zahraniční partneři jsou prý arabské země. Na úderech se podílí Bahrajn, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, sdělily také zdroje CNN.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

15:10 Poslední šance pro levici. Kotrba o spojení SOCDEM a Stačilo!

Analytik Štěpán Kotrba hodnotí spojenectví SOCDEM s hnutím Stačilo! kladně a jako poslední šanci pro…