USA jsou partner. Nečas ale o důležitosti Česka iluze nemá

27.10.2011 11:44

Jen hodiny dělí českého premiéra Petra Nečase od nejvýznamnější schůzky jeho života - americký prezident Barack Obama ho hodlá přijmout v legendární Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. Nečas je ohledně schůzky velmi "při zemi", nedělá si prý iluze, kdovíjak není Česko pro USA důležité.

USA jsou partner. Nečas ale o důležitosti Česka iluze nemá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Premiér Nečas je na služební cestě v USA. O půlnoci vládní airbus se znakem České republiky přistál na Washingtonském letišti, ještě na jeho palubě ale Nečas poskytl zvláštnímu zpravodaji MF Dnes krátký rozhovor.

Před schůzkou s nejmocnějším mužem světa se prý český premiér nejevil nervózní. "My teď přivážíme mimo jiné to, že Česká republika tradičně patří v Evropské unii mezi státy, které velmi silně podporují silnou transatlantickou vazbu," popsal, s čím na jednání přichází. "My v EU prosazujeme, že Evropa a USA coby jeden civilizační okruh si nemáme konkurovat, nebo se na sebe dokonce dívat nevraživě. Evropská unie nemá přirozenějšího partnera, než jsou Spojené státy."

Iluze o tom, že je malé Česko pro USA důležitým partnerem, si ale nedělá. Naopak, hodlá vystupovat velmi střízlivě a věcně, jak je koneckonců obecně zvyklý. "Samozřejmě si neděláme žádné iluze, že Česká republika je pro Spojené státy tak důležitým partnerem, jako je třeba Velká Británie," přiznal.

Hovořit se zřejmě bude i o Temelínu

"Jsou tři základní okruhy, jichž se má týkat jednání ve Spojených státech. První je samozřejmě spolupráce v bezpečnostní oblasti, mimo jiné jde o summit NATO příští rok v Chicagu anebo naše působení v Afghánistánu. Druhou oblastí je ekonomická a obchodní spolupráce včetně problematiky jaderné energetiky a jaderné bezpečnosti. A třetí oblastí je podpora demokracie a lidských práv ve světě."

Řeč se velmi pravděpodobně stočí i na dostavbu jaderné elektrárny Temelín, o níž má kromě Rusů či Francouzů zájem i americká společnost Westinghouse. Proto s sebou Nečas veze i nového generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše, vládního zmocněnce pro dostavbu Temelína Václava Bartušku nebo šéfy plzeňského strojírenského podniku Škoda JS.

Čtěte:

Nečas je důležitý kvůli Temelínu. Obama ho přijme už dnes

Létající premiér Nečas. Z Prahy přes Brusel do Washingtonu

Nečase přijme Obama: Ve hře je zakázka na dostavbu Temelína

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

10:06 „Sráč a koště“? Pavle Novotný, takto Jarek Nohavica křtil knihu. A nejen to! Vyslovil jasná slova

Nejen křest knihy, ale i podpora toho, o čem píše. Toho se dočkal sociolog Petr Hampl od zpěváka a p…