USA ničí každý režim, který jim nepodlézá. Tak profesor a spisovatel objasnil uprchlický problém

23.06.2015 20:13 | Zprávy

Na uprchlickou krizi se dá nahlížet z mnoha úhlů. „Uprchlíci jsou odpadem neoliberalismu.“ Alespoň k takovému závěru dochází ve svém článku na webu Counterpunch.org spisovatel na volné noze a doktorand Rutgers University Matt Reichel, který vidí neustále rostoucí počet uprchlíků jako prostý důsledek světového vývoje.

USA ničí každý režim, který jim nepodlézá. Tak profesor a spisovatel objasnil uprchlický problém
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Pokud bychom posbírali všechny světové uprchlíky, dostali bychom zemi o něco málo menší, než je Itálie, ve které by bylo skoro procento světové populace. Podle Reichela však není náhoda, že společně s počtem uprchlíků roste i velikost majetku nejbohatších obyvatel planety. Z velké části z toho viní Spojené státy, jejichž politika stojí za „destabilizací jakéhokoliv režimu, který jim dostatečně nepodlézá“.

„Neřízený kapitalismus produkuje nezvládnutelný odpad, lidi nevyjímaje,“ píše Reichel. Lidí přibývá a práce je nedostatkovým zbožím. „Nízké platy jsou mezinárodní normou,“ to však neodradí migranty k přesunu za lepším, alespoň z jejich pohledu. Ti se však často ocitají ve stavu, kdy se nemají kam vrátit, ale ani kam jít vpřed.

Vinu za vzrůstající počty uprchlíků pak Reichel hází hlavně na Washington, jehož politika postupně rozebrala celou Afriku a nechala ji ve stavu totálního chaosu. Stejně tak viní USA ze situace na Blízkém východě, z níž pak vzešla obecná nenávist vůči Spojeným státům, která dala vzniknout Islámskému státu. Podle Reichela však ve Washingtonu moc dobře věděli, že taková situace pravděpodobně nastane, což jim ale nezabránilo podpořit ji zbraněmi a vojenským výcvikem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…