USA prodloužily České republice výjimku z protiíránských sankcí

15.09.2012 6:25

Spojené státy prodloužily o 180 dní výjimku, díky níž se na Japonsko a deset zemí Evropské unie, včetně Česka, nevztahuje zákon o sankcích za obchodování s Íránem. V pátek to podle agentury AP oznámila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Důvodem pro prodloužení výjimky je to, že všechny státy výrazně omezily nákup íránské ropy.

USA prodloužily České republice výjimku z protiíránských sankcí
Foto: 123RF.com
Popisek: Americký Kongres
reklama

USA počátkem roku přijaly zákon, který ukládá uvalit sankce na všechny zahraniční banky provádějící finanční transakce s íránskou centrální bankou kvůli nákupům íránské ropy či íránských ropných produktů. Zákon ale umožňuje Washingtonu poskytnout výjimku ze sankcí zemím, které nákupy íránské ropy výrazně sníží. 

V březnu USA tuto výjimku na 180 dní udělily Japonsku a deseti státům EU: Česku, Belgii, Británii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemsku, Polsku, Řecku a Španělsku. Clintonová v pátek oznámila prodloužení výjimky o dalších 180 dní.

Cílem je oslabit íránskou ekonomiku

Clintonová při prodloužení výjimky ocenila, že EU jako celek schválila úplný zákaz dovozu íránské ropy a ropných produktů. Také Japonsko podle ministryně podniklo výrazné kroky pro omezení nákupu ropy od Íránu, přestože čelí problémům se zajištěním energetických potřeb země po loňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima.

Washington chce svými sankcemi přimět mezinárodní společenství k bojkotování íránské ropy, což by významně zasáhlo íránskou ekonomiku. Spojené státy si od tohoto kroku slibují, že přiměje Teherán k opuštění jeho jaderného programu. Ten podle západních zemí směřuje k sestrojení jaderné zbraně; íránští představitelé ale takové podezření odmítají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

15:04 Chachá. Jágr utřel Pavla Novotného za urážky. Karlem Gottem

Jarda Jágr není zrovna nejostřejší tužka v penále, nechal se v uplynulých dnech slyšet řeporyjský st…