USA se pořád dokola střílí do vlastní nohy, soudí publicista

17.09.2021 14:57

Spojené státy se během druhé světové války staly nezpochybnitelnou supervelmocí, kterou chtěla nemalá část světa následovat, neboť obdivovala, že v Americe instituce hájí demokracii, ale současně lidem mluví co nejméně do života a člověk si tam může užít maximální svobodu. Jenže to se v posledních letech mění. Lidé začínají pochybovat o tom, že USA mohou být vzorem. Podle editora MF Dnes Kamila Struhy tak sledujeme smutný ústup USA z pozice supervelmoci.

USA se pořád dokola střílí do vlastní nohy, soudí publicista
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Kamil Struha má za to, že chce-li být nějaká země považována za supervelmoc, měla by splňovat tři parametry. Měla by nabízet ideál, který budou jiné země s chutí následovat. To po roce 1945 pro USA dlouho platilo. Západní státy oceňovaly fungování amerických demokratických institucí a svobody, kterým se dostává občanům USA.

Jenže v posledních letech se situace mění.

„Země se občas jeví směšnou, což se supervelmoci stát nesmí. Podepsali se pod tím demokraté i republikáni – jedni tlačí silně konzervativní hodnoty typu zákazu potratů a zdí proti migrantům, druzí genderovou politiku či postavení homosexuálních a rasových menšin,“ konstatoval Struha.

Supervelmoc by také měla mít peníze. A skutečností je, že USA jsou významně zadluženy. Na rozdíl od Číny, která už dává najevo, že je také ekonomickou supervelmocí.

Jen z hlediska vojenské síly lze USA považovat za nespornou velmoc. Ve zbrojních výdajích jim nestačí ani Čína. Jenže podle Struhy to nestačí.

„Silná armáda nestačí, je třeba si přiznat, že USA se nacházejí na sklonku své globální dominance, brzy budeme mít už velmoci dvě. V Číně by řekli, že už je máme. Což Evropu včetně Česka těšit nemůže. Odchází totiž „šerif“, který vyrostl na našem civilizačním paloučku. Jenže teď se sám dokola střílí do nohy. A jednu z posledních ran mu možná paradoxně zasadí ‚čínský‘ koronavirus,“ uzavřel editor.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

7:31 Za jak dlouho budou „koncentráky pro infikované“? Buďte neposlušní, vyzývá politik

„Buďte neposlušní,“ vyzývá veřejnost proti respektování protikoronavirových restrikcí místopředseda …