USA slíbily další finanční pomoc Ukrajině, Moldavsku a Gruzii

07.06.2014 19:57

Spojené státy dnes slíbily další miliony dolarů finanční pomoci Ukrajině, Moldavsku a Gruzii. Washington tím prohlubuje podporu zemím při hranicích Ruska, které tíhnou k Západu. Ukrajina od USA dostane nově 48 milionů dolarů (966 milionů Kč), oznámil podle agentury Reuters americký viceprezident Joe Biden při setkáních s hlavami všech tří zemí u příležitosti dnešní inaugurace ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Kyjevě.

USA slíbily další finanční pomoc Ukrajině, Moldavsku a Gruzii
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ať žije svobodná Ukrajina

Moldavsku slíbil Washington osm milionů dolarů a Gruzii pět milionů. Obě země by měly na konci června podepsat asociační dohody s Evropskou unií, kterou měla původně přijmout i Ukrajina. Porošenkův předchůdce Viktor Janukovyč to ale odmítl, což vedlo k ukrajinské krizi a prudkému zhoršení vztahů mezi Západem a Ruskem.

Kvůli příklonu k EU panuje značné napětí i mezi Moskvou na straně jedné a Moldavskem a Gruzií na straně druhé. Zpráva o další americké pomoci těmto zemím přichází po středečním setkání Porošenka s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Varšavě. Obama už v úterý sdělil, že USA budou pracovat na posílení vojenských schopností nečlenských zemí NATO v blízkosti Ruska.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

11:55 Tento průzkum neměl vzniknout! Největší šiřitel dezinformací? Vláda! Padla vážná slova

Více než dvě třetiny respondentů průzkumu na téma svobody projevu uvedlo, že největším šiřitelem dez…