Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš si myslí, že současné tresty za korupci jsou dostatečné. „Je třeba zlepšovat metody prokazování korupce a především se věnovat prevenci,“ uvedl. Cesty k tomu vidí přes legislativu až po osobní příklady veřejných činitelů. „Leckdo se může vysmívat důrazu na mravní rozměry veřejných funkcí, ale bez něj se těžko posuneme k lepšímu celospolečenskému prostředí,“ poznamenal.
Podnikatel Michal Horáček při potírání korupce zejména chce, aby zákony platily pro všechny stejně. „Za korupci jsou tvrdé postihy už dnes. Bohužel jsme ale často svědky toho, že někdo pravidla dodržel a neuspěl, zatímco spravedlivému postihu unikli a v posledku uspěli ti, kteří pravidla obešli,“ uvedl a označil to kvůli důvěře lidí ve stát za neudržitelnou situaci.
Lékař Marek Hilšer označil korupci za téma, kterému se chce vážně věnovat. Považuje ji za nejvážnější společenský jev podkopávající důvěru ve stát a instituce jako takové. „Nikdy se nevymýtí, ale lze ji potlačovat. Proto by se měly nejen zpřísnit tresty, ale především zavádět takzvaná chytrá protikorupční pravidla zprůhledňující nakládání s veřejnými prostředky,“ uvedl. Důležité je podle něj potenciální korupčníky a klientelisty odstrašit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp