Udání, udavači i napojení na politiky. V pražském podniku, kde se točí miliardy, to opět bublá jak průjem

28.01.2019 16:51

ParlamentníListy.cz už řadu týdnů upozorňují na podivné aktivity, které se na mnoha úsecích odehrávají v pražském dopravním podniku. Vrcholem všeho bylo navrácení dříve propuštěného zaměstnance Filipa Tuláka. Podle našich zjištění stál za tlakem na jeho osobu pobočník Jiřího Pospíšila Jiří Fremr z Plzně. Na toho jsme mimochodem během minulého týdne získali vysoké množství informací, na kterých v současnosti pracujeme.

Udání, udavači i napojení na politiky. V pražském podniku, kde se točí miliardy, to opět bublá jak průjem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání zastupitelstva hlavního města. Na programu byl mimo jiné i rozpočet na příští rok
reklama

Připomeňme si celou kauzu dnes už bývalého vysokého manažera DPP Filipa Tuláka.

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21039 lidí
První případ souvisí s veřejnou zakázkou týkající se geologického průzkumu na akci výstavby trasy metra v úseku Pankrác – Písnice. Na přípravě se měl podílet odbor Investic a následně odbor Centrální nákup. Schválený záměr počítal s jedinou veřejnou zakázkou, která bude rozdělena do čtyř částí s předpokládanou hodnotou 818.100.000 korun.

Odbor Investice, řízený právě Tulákem, ovšem objednal právní služby u advokátní kanceláře ERHARTOVÁ VÍTEK & PARTNERS a ve spolupráci s touto kanceláří nepřipravil zadávací dokumentaci na jednu veřejnou zakázku, nýbrž projekt na čtyři samostatné veřejné zakázky, kde byla hodnota vyšší o více jak 110 milionů korun.

Přestože měla být celá administrace veřejné zakázky v gesci odboru Centrální nákup, vydal Tulák z odboru Investice pokyn advokátní kanceláři k odeslání všech čtyř veřejných zakázek do Věstníku veřejných zakázek, k čemuž dne 20. 3. 2018 také došlo. „K tomuto kroku přistoupil, aniž by zadávací dokumentace prošly povinným připomínkovým řízením v rámci DPP a vypsání předmětných veřejných zakázek bylo schváleno představenstvem DPP,“ stojí v trestním oznámení, které máme k dispozici.

Dne 26. března loňského roku představenstvo DPP rozhodlo o zrušení těchto veřejných zakázek, následně bylo také shledáno hrubé porušení povinností zaměstnance Tuláka a jeho pracovní poměr prý skončil dne 12. 4. 2018.

Druhý případ, ve kterém měl Tulák chybovat, souvisí s projektem modernizace protichemického varovného systému. Filip Tulák v minulosti rozhodl o tom, že připravovaná zadávací dokumentace na jednu veřejnou zakázku, která by řešila jak software, tak hardware systému a měla stát v rozmezí 100-110 milionů korun, bude změněna tak, že softwarová část bude podřazena pod jiný již běžící projekt, který dodávala dříve vysoutěžená firma AŽD Praha (jednateli téhle firmy jsou Zdeněk Chrdle, Daniela Veselá a Roman Juřík) ve spolupráci s ANALOGIA a.s. (v orgánech akciové společnosti sedí jistý Jindřich Špringl) a že veřejná zakázka bude pouze pro hardwarové části.

Na osobu Jindřicha Špringla se mimochodem ParlamentníListy.cz ještě zaměří v souvislosti s jeho zakázkami na DPP a také vazbami, které k těmto obchodům snů přispěly.

Zpět k Tulákovi a faktům, které vedly k jeho rychlému konci v rámci miliardového dopravního podniku.

Na druhý popisovaný případ byl ve spolupráci s ROWAN LEGAL připraven zadávací dokument a předpokládaná hodnota činila 160 milionů korun. A co se týká softwarové části, tak zde společnost ANALOGIA jako subdodavatel AŽD Praha v rámci realizace zakázky „Komplexní bezpečnostní systém pro Dopravní podnik hl. m. Prahy“ uzavřela dne 30. 11. 2017 smlouvu s firmou Integoo (zde jako jednatel figuruje Ondřej Tupý a Daniel Líbezný, přičemž jistý podíl drží firma INTEGOO INTEGRATED SOLUTIONS, která se podle rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, což je vzhledem k uvedené zakázce velmi pozoruhodné) v hodnotě 30.451.600 korun.

Současný šéf DP Petr Witowski

Následně bylo ovšem z veřejného rejstříku zjištěno, že Filip Tulák byl až do 3. 5. 2017 jednatelem zmíněné společnosti Integoo. Společníkem této firmy je INTEGOO INTEGRATED SOLUTION, kde byl Tulák do 3. 5. 2017 také jednatelem.

Po všech těchto zjištěních, které ParlamentníListy.cz vydaly před několika dny, zasedla v pondělí mimořádná dozorčí rada, která další účinkování Filipa Tuláka v rámci jeho gescí ukončila.

Informaci o mimořádném jednání dozorčí rady posléze ParlamentnímListům.cz potvrdil její člen Ivo Vašíček (Piráti).

Anketa

Podporujete prezidenta USA Donalda J. Trumpa? (anketa od 28.1.2019)

69%
hlasovalo: 4323 lidí
Jenomže to není vše. Naše redakce měla možnost hovořit s několika důležitými osobami tohoto podniku, které neskrývaly své roztrpčení z dalších událostí. „Sice je fajn, že Tulák, jehož prosadil Fremr, skončil, ale na druhou stranu zůstává Jan Šurovský v pozici člena představenstva a technického ředitele. Tento člověk dodával informace někdejší radní Kolínské za Zelené a nyní to samé podle všeho dělá v případě radního Hlubučka (náměstek primátora za TOP 09 a STAN - Spojené síly pro Prahu)," uvedl náš zdroj.

Poté, co jsme jeho slova konfrontovali s další informovanou osobou, vyšlo najevo, jak vlastně výběr top managementu této pro Prahu klíčové firmy vzniknul.

„Honza Čižinský řekl, že chce šéfa DP, na což Fremr kontroval, že ho chce nechat hlídat přes investice, tudíž přes Tuláka, což se stalo. Aby STAN taky mohl něco dělat, nechal tam pro změnu Šurovského, aby dodával informace. Takže každý, když to přeženu, udává na každého a ředitel podniku, místo aby dělal, musí neustále kontrolovat záda," uzavřel zdroj s odkazem na Petra Witowského. Ten se v tomto ohledu jeví opravdu vcelku bez poskvrny.

Pro pousmání se pak dají přidat vztahy, jež na DPP panovaly. Jedním z prvních kroků, které podle našeho interního svědectví Filip Tulák po generálním řediteli Witowském požadoval, bylo absolutní zpřístupnění všech smluv, aby Tulák viděl, co končí, kde se má jednat a aby měl kontrolu o všem ještě dříve než Witowski. Ten měl za otevřenou náruč k informacím slíbený klid.

Witowski prý podobný handl odmítl.

Kdo má zájmy v dopravním podniku?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…