Udávání, vynášení informací, intriky. Elitní policejní útvar, který odhalil Nagyovou, je prý víceméně v rozkladu

31.07.2015 8:31

Odposlechy policejního Útvaru zvláštních činností pomohly usvědčit Davida Ratha a také odhalily vliv Jany Nagyové na premiéra Petra Nečase. Jeho pracovníci se ale nyní navzájem udávají, píší anonymy a špehují se. Píše o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Udávání, vynášení informací, intriky. Elitní policejní útvar, který odhalil Nagyovou, je prý víceméně v rozkladu
Foto: red PL
Popisek: Podnět k podání návrhu na vydání příkazu k odposlechu
reklama

Hlavním úkolem ÚZČ je odposlouchávat a sledovat osoby pro potřeby protikorupční policie, inspekce i civilní kontrarozvědky. Nyní se ale ÚZČ dostal do stavu, která ohrožuje jeho stabilitu a práci. Celou situací se začalo dokonce zabývat vedení policie. „Chystáme v nejbližší době kontrolu,“ řekl listu náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

Z útvaru jednak unikaly už loni a předloni citlivé informace, jednak se množily anonymy odesílané z ÚZČ na policejní prezidium. Jejich autor prý popisoval špatné pracovní podmínky hraničící se šikanou ze strany nadřízených. Kvůli obsahu anonymů zasahoval v ÚZČ kontrolní odbor policejního prezidia i policejní inspekce.

Při výslechu zkolaboval

Za autora dopisů, které odhalovaly i utajované skutečnosti, byl označen pracovník zařízení na odposlech telefonů Agáta Zdeněk R. Ten ale tvrdil, že se stal obětním beránkem a že z útvaru nikdy nic nevynesl. Při výslechu na inspekci zkolaboval. „Malátného mě donutili podepsat protokol, že jsem autorem anonymů. Až doma mi vše došlo. Písemně jsem se ohradil. Přesto jsem musel z ÚZČ pryč. Zlikvidovali mě,“ cituje list slova Zdeňka R.

I když Zdeněk R. u odposlechů už nepracuje, anonymy odcházejí dodnes, včetně dokumentů, k nimž se může dostat jen někdo zevnitř útvaru. Jde například o zápisy z porad.

Šéf útvaru si postavil vilu za osm milionů, aniž by se zadlužil

Deset zaměstnanců ÚZČ také vypracovalo analýzu činnosti této policejní jednotky a poslalo ji policejnímu prezidentovi. V analýze je upozorňováno na majetkové poměry šéfa ÚZČ Vladimíra Šibora. Ten prý vlastní v Kolešově ohromný statek. „Sice zatížený hypotékou, ale v Souboři si postavil za osm milionů roubenou vilu bez koruny dluhu,“ cituje list ze zprávy, kterou policisté z útvaru napsali.

Náměstek policejního prezidenta Laube nezastírá, že je vzájemným špiclováním v tak citlivém útvaru šokován, s obsahem tohoto dokumentu i anonymů se ale pracuje. Například o majetkových poměrech se šéfem útvaru mluvil. Upozornil ale, že kdyby panovaly pochyby o nabytí jeho majetku, nedostal by bezpečnostní prověrku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…