Úder Bakalovi a pak ještě do „vlastních“ řad. Dvě zjištění Babišových novin, o kterých se začne mluvit

08.10.2015 8:51

Lidové noviny ve čtvrtečním vydání ukazují, jak dlouhé mají někteří čeští podnikatelé prsty. V kauze OKD odhalují možné napojení podnikatele Zdeňka Bakaly na jednoho z klíčových manažerů Fondu státního majetku, který měl na starosti přípravu státního podílu v OKD. Pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou pak usvědčují z paktování s vlivným developerem Markem Dospivou, s nímž měla řešit Pražské stavební předpisy.

Úder Bakalovi a pak ještě do „vlastních“ řad. Dvě zjištění Babišových novin, o kterých se začne mluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Adriana Krnáčová
reklama

Lidové noviny uvádí, že v kauze OKD, kterou zítra začne projednávat Obvodní soud pro Prahu 2, objevily pozoruhodnou souvislost mezi prodávajícím, tedy Fondem státního majetku, a Zdeňkem Bakalou, který ještě před prodejem státního majetku uzavřel dohodu o převodu akcií společnosti Karbon Invest, se kterou stát vedl jednání o prodeji akcií v OKD, na jím vlastněnou firmu Charles Capital.

Jeden z klíčových manažerů Fondu státního majetku Pavel Kuta, jenž měl v roce 2004 na starost přípravu prodeje státního podílu v OKD, pracoval dle zjištění Lidových novin mezi lety 1994 a 1999 pro Zdeňka Bakalu a jím založenou společnost Patria Finance jako investiční poradce.

Kuta se hájí tím, že o převodu akcií Karbon Investu na Zdeňka Bakalu nevěděl. „V takovém případě bychom se samozřejmě zajímali o cenu té transakce. Určitě by to byla skutečnost, kterou by bylo třeba dát vládě na vědomí pro její rozhodování,“ vypověděl v říjnu 2011 při výslechu na protikorupční policii.

Podle žalobce státu při prodeji akcií vznikla škoda 5,7 miliardy korun. Kuta je jedním ze tří obžalovaných.

Krnáčová hostem vlivného developera

Primátorku hlavního města Prahy Adrianu Krnáčovou Lidové noviny usvědčují z „paktování“ s jedním z vlivných developerů. Dle informací deníku se Krnáčová v polovině září sešla s podnikatelem a spolumajitelem česko-slovenské developerské společnosti Penta Markem Dospivou a ředitelem Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petrem Hlaváčkem, aby s nimi dle vlastních slov řešila martyrium ohledně Pražských stavebních předpisů a kritiku města ze strany developerů, protože jim prý absence předpisu způsobila značnou právní nejistotu.

Na tom by dle Lidových novin nebylo nic špatného, kdyby se setkání nekonalo v budově Florentinum, která patří Pentě a v níž výše uvedení finančníci sídlí. A kdyby bylo oznámeno na oficiálních místech.

Lidové noviny v této souvislosti připomínají, že Pražské stavební předpisy představují citlivé politické téma, kvůli kterému se v srpnu málem rozpadla koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Primátorka tehdy odpovědnost za vypracování pražských stavebních regulí odňala náměstkovi Stropnickému a předložila vlastní verzi předpisů. Stropnický se posléze nechal slyšet, že primátorčino řešení (mírnější přístup k regulaci reklamy či povinnost výsadby stromořadí) je vstřícnější vůči developerům. „Vyvolává to ve mně dojem, že ruka developerova nebyla daleko od psaní tohoto textu,“ pronesl v srpnu Stropnický.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…