Úderná tiskovka: Babiš dostal pověření jednat o sestavení vlády a u toho vyplísnil Topolánka. Zeman vedle si zase podal Kalouska

31.10.2017 16:14

Prezident Miloš Zeman dnes Andreji Babišovi v Lánech předal pověření k sestavení vlády. Na společné tiskové konferenci pánové oznámili, co přijde na politické scéně dál. Oba se obuli do předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska a Andrej Babiš si na závěr rýpl do ODS.

Úderná tiskovka: Babiš dostal pověření jednat o sestavení vlády a u toho vyplísnil Topolánka. Zeman vedle si zase podal Kalouska
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
reklama

„Jsem velmi rád, že mohu učinit první krok k sestavení úspěšné a stabilní vlády České republiky. Moji předchůdci svazovali toto pověření s tím, že premiéři musejí získat podporu většiny sněmovny. Já jsem se rozhodl, že žádným takovým omezením Babiše svazovat nebudu,“ zdůraznil prezident Zeman na úvod.

Má k tomu prý čtyři důvody. Babiš vyhrál volby o tři koňské délky před dalšími stranami. Druhý důvod je ten, že jde o úspěšného podnikatele, který vybudoval firmu, jež platí daně v ČR. Kromě toho Babiš dokázal vybudovat silné politické hnutí a nakonec jde o úspěšného ministra financí. „Andreji, ať se ti daří,“ řekl prezident, když předával pověřovací listinu šéfovi hnutí ANO.

„Pro naše hnutí je to určitě velký den,“ prohlásil Babiš poté, co se pozdravil s prezidentem i s novináři. „My budeme chtít vládnout jinak. My budeme chtít chodit za lidma tam, kde bydlí... A budeme se snažit řešit jejich problémy,“ přislíbil šéf hnutí ANO.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vzápětí si posteskl nad tím, že ostatní sněmovní strany odmítají spolupracovat na vytvoření vlády, což je škoda, když vezmeme v potaz, jak skvělý program hnutí ANO má. Babiš ho opravdu považuje za skvělý a za velmi propracovaný. 

Nakonec poděkoval panu prezidentovi, že ho sestavením vlády pověřil, a přislíbil lidem, že pro ně bude pracovat, a to i pro ty občany, kteří hnutí ANO nevěří.

V první řadě je ale třeba ustavit sněmovnu. Ze strany novinářů zazněl dotaz, jak se oba politici dívají na nápad Miroslava Kalouska zablokovat sněmovnu až do doby, než bude jasné, že tu vznikne stabilní vláda. „Ohledně pana Kalouska, je to velké neštěstí, že pan Kalousek zůstal v politice. My jsme si mysleli, že po 27 letech si bude Kalousek užívat své peníze, které vydělal určitě poctivě. Je škoda, že přišel s tímhle destrukčním návrhem, a já pevně doufám, že ostatní předsedové stran tento destrukční škodlivý apel nevyslyší,“ konstatoval Babiš.

Zeman si proti Kalouskovi ještě přisadil. „Strana TOP 09, která, tuším, má šest nebo sedm poslanců, má svaté právo hlasovat proti volbě předsedy Poslanecké sněmovny a nikdo jí v tom nebrání. Pokud by chtěl tuto volbu blokovat, je to ubohé. Není to spojeno s jakýmsi gentlemanstvím, nicméně u pana Kalouska jsem nikdy nepředpokládal, že je to gentleman,“ uvedl prezident.   

Pokud by se stalo, že Babišova vláda nebude schválena, dostane od Zemana i druhý pokus na sestavení vlády a když se nezdaří ani pokus druhý, bude třetí pokus ležet v rukou předsedy sněmovny. Ten už prezident nemůže ovlivnit.


Foto: Radim Panenka

A jak tedy chce Babiš získat podporu pro svou menšinovou vládu? „Pokud bude naše programové prohlášení obsahovat většinu programu ostatních stran, tak nevidím důvod, proč by nás nepodpořily, pokud tedy svým voličům nelhaly,“ zaznělo z úst Andreje Babiše. Předseda hnutí také zdůraznil, že se nebude pokoušet korumpovat jiné poslance jako přeběhlíky, jak se o to prý kdysi pokoušel předseda ODS Mirek Topolánek.

„My žádné korupční praktiky nepoužijeme. To byl styl pana Topolánka. My jsme protikorupční hnutí,“ uvedl Babiš na adresu někdejšího šéfa ODS, se kterou chtěl ještě před pár dny vládnout v koalici.  

Mirek Topolánek

  • BPP
  • Kandidát na prezidenta v roce 2018
  • mimo zastupitelskou funkci

Než se pánové rozloučili s novináři, Zeman prohlásil, že udělá vše pro to, aby nedošlo na předčasné volby. „Udělám vše pro to, aby v této zemi nebyly předčasné volby, protože bych to považoval za urážku občanů, kteří se zúčastnili těchto voleb,“ řekl Zeman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

8:41 „Dělají ze sebe vemena z kachny. Ať jdou přednášet o atomové energii, odbornice!“ Ivan Vyskočil se neudržel, když poslouchal Geislerovou a Pekarovou

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Ona, která se ještě nedávno učila chodit na nočníček, si dovolí sp…