Údery Cyrila Svobody: Ne, jít s Gazdíkem je pro KDU chyba. Toto chystají velké země EU, bude to převratné. A Kalousek kdysi vykládal...

27.03.2017 7:41

„Riskujeme, že si kvůli STAN sedneme hrobníkovi na lopatu,“ varuje před spojením lidovců a Starostů ve dvojkoalici bojující o vstup do Poslanecké sněmovny bývalý předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Jeho slova zazněla v časopisu Týden.

Údery Cyrila Svobody: Ne, jít s Gazdíkem je pro KDU chyba. Toto chystají velké země EU, bude to převratné. A Kalousek kdysi vykládal...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice
reklama

„Dohoda mezi KDU-ČSL a STAN je mimořádně nešťastná,“ sdělil. Lidová strana je podle něj nyní ve velmi dobré kondici a má jistotu, že v Poslanecké sněmovně bude. „STAN, to je úplně něco jiného. Toto hnutí nemá žádnou ideologii, minimálně já ji nevidím. A dnes je do Sněmovny nevolitelné. Motivací STAN je jít s lidovci, aby u toho Starostové byli. Protože bez lidovců jsou na hrobníkově lopatě. Lidovci jsou ale ve zcela opačné situaci – jsou životaschopní, a teď riskují, že si kvůli onomu spojení na hrobníkovu lopatu sednou,“ řekl kriticky.

Ve svých slovech se pak vyjádřil i obšírněji k situaci v Evropě, kdy čtyři velké země oznámily, že Evropa bude dvourychlostní. „Pavel Bělobrádek a Petr Gazdík říkají, že jsou evropská alternativa. Pak ale musejí mít odvahu říci, že tvrdé jádro ano a že máme vstoupit do eurozóny už v roce 2019. Protože tyto země uzavřou schengenský prostor, udělají dvourychlostní Evropu a řeknou, že nejtvrdší jádro jde pohromadě. A pozvou nás, ať jdeme s nimi. My se budeme muset rozhodnout, ale ještě předtím o to musíme svést velký souboj tady u nás. Vypadá to, že k tomu Pavel Bělobrádek s Gazdíkem nemají odvahu,“ zmínil jasně. 

Anketa

Dělají lidovci dobře, když vytvářejí volební koalici s Gazdíkovým hnutím Starostové a nezávislí?

24%
hlasovalo: 3208 lidí

Podle něj by tak lidovci měli jít do voleb sami, vsadit tím tak na jistotu. Navíc ani nerozumí motivaci lidovců, proč do tohoto riskantního spojení jdou. Nevnímá ani případnou možnost, aby dvojkoalice se stala součástí vládní koalice. „Jsem přesvědčen, že vyhraje-li volby Andrej Babiš, jako že to zatím vypadá, že ano, nabídnou se mu ODS, ČSSD, Okamura, pokud se dostane, komunisté a lidovci také. Zkrátka všichni. Protože v té koalici budou chtít být. Je tu však riziko, že se pak Andrej Babiš rozhodne pro někoho homogenního. Proč by do koalice vybíral další koalici dvou stran?“ zeptal se Svoboda. 

Jako poslední možnost, kdy může dojít ke zvratu ohledně dohod předvolební koalice, vnímá Svoboda sjezd KDU-ČSL. „Tipuji, že se tam k tomu vyjádří Jirka Čunek nebo někdo další. S programem toto zvrátit může na sjezdu někdo kandidovat na klíčovou pozici ve straně. Sjezd je nejvyšší orgán, ten rozhodne. Jinak je formálně všechno hotové,“ dodal.

Závěrem se pak Svoboda vyjádřil k současnému předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, jehož kariéra politika se prý blíží ke konci. „Můj soud je, že Miroslav Kalousek je ve všem absolutně důsledný. Absolutně. V přízni i v nepřízni. V lásce i v nenávisti. Nezná hranici. To vás nese nahoru, ale úplně stejně vás to ničí. On nezná střední cestu. Buď je absolutně pro, anebo absolutně proti. A totéž vyžaduje od svého okolí. Tam není jiný prostor,“ sdělil. Podle něj je Kalousek ryzí pragmatik. „I když jde o člověka, který byl v minulosti v lidové straně vášnivým stoupencem Václava Klause a dělal vtipy na téma pražská kavárna a podobně. Teď se otočil na druhou stranu. Voliči ale nevidí ty souvislosti, že tvrdil něco jiného. Vždycky to říkal důsledně a s citem pro přítomný okamžik. Dlouho mu to vycházelo, ale není to státnické. Protože to jde nahoru, ale pak rychle dolů. Podle mě to je konečná," uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…