Údery Jaromíru Štětinovi a Ukrajině od Klause st. Silná dohra show na Primě

09.01.2019 6:55

Bývalý europoslanec za ODS Ivo Strejček se na stránkách Institutu Václava Klause zastal bývalého prezidenta Václava Klause. Za skandální totiž považuje výroky ukrajinského velvyslance, jež zazněly po Klausově vystoupení v nedělní Partii na TV Prima.

Údery Jaromíru Štětinovi a Ukrajině od Klause st. Silná dohra show na Primě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Exprezident Václav Klaus na Vítkově při příležitosti výročí vzniku Československa
reklama

V nedělním pořadu televize Prima Václav Klaus na otázku o hlavních ohniscích zvýšeného mezinárodního napětí ve světě odpověděl, že je „Ukrajina ponoukána politickými elitami Západu, včetně našich, aby co nejvíce provokovala Rusko a prezidenta Putina. Tam vidím možné ohnisko nebezpečí a myslím, že se Putin ještě chová opatrně a střízlivě a nenaskakuje na každou provokaci.“ Ukrajinský velvyslanec v České republice reagoval vzkazem na svém twitterovém účtu otázkou: „Znamená jeho (Václava Klause) vyjádření souhlas s těmi, kdo si myslel, že to v roce 1938 bylo právě Československo, kdo vyprovokoval‚ ‚opatrně a střízlivě‘ uvažujícího Hitlera?“

Fotogalerie: - Pěstí do Putina

V pražské galerii DOX jsou zavěšeny boxovací pytle...
Každý návštěvník si do nich může praštit
Jde o výstavu Vítejte v těžkých časech
Podle letáku je "tělocvična Hard Times příležitost...
Autory výstavy jsou umělci Elinor Milchan, Antuan ...
K mání je balená voda s nápisy cholera, diarrhea a...

Původní text ZDE

Anketa

Považujete Ukrajinu za spojenecký stát?

3%
97%
hlasovalo: 10402 lidí

„Přestože tento jeho výrok získal podporu obvyklých českých politických ‚putinobijců‘ a ‚sovětologů‘ jako Miroslava Kalouska a Jaromíra Štětiny (ten by si raději měl vzpomenout na své nadšené cestopisné výpravy do Sovětského svazu, kde s vorem Matylda sjížděl sibiřské řeky v místech, kam býval přísný zákaz vstupu – Štětina překvapivě povolení získal), my v Institutu Václava Klause útok ukrajinského velvyslance na Václava Klause ostře odmítáme,“ poznamenal Strejček za Institut Václava Klause se slovy, že výroky ukrajinského velvyslance považují za nemístné. 

„Sledujeme, že je Ukrajina Západem dlouhodobě zneužívána ke stupňování napětí mezi Západem a Ruskem. Důsledky toho se nás negativně dotýkají, a proto nestojíme na straně těch, kteří k tomu chtějí přispívat,“ dodal Strejček.

Podle něj je postoj Insitutu k Hitlerovi jasný. „Ohledně Ukrajiny tehdy a dnes nám to tak jasné není. Češi, na rozdíl od Ukrajinců, neměli své, s nacisty kolaborující banderovce, a proto nedovedou pochopit, že jsou dnes na Ukrajině banderovci oslavováni jako národní hrdinové. Pouštět se na kluzký led historických paralel je velmi riskantní. To by si pan velvyslanec měl rozmyslet. My s historií nemanipulujeme, a proto ruského prezidenta Putina s Hitlerem srovnávat nebudeme,“ uzavřel Strejček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

13:37 Je to tady: Nad Kavčími horami sa blýská, hromy divo bijú. Do Rady ČT míří Xaver. A nejde tam sám

Koronavirová krize zastínila významné téma, které před propuknutím nákazy zaměstnávalo politiky, nov…