Udržení polistopadového étosu a důraz na lidská práva. Stropnický v ČT přednesl, co bude prosazovat v zahraniční politice

18.12.2017 19:57

Dnešním hostem Interview ČT24 dnes byl nový ministr zahraničních věcí Martin Stropnický (ANO). Jak se cítí v novém rezortu, co říká na novou ministryni obrany. Nejen o tom od půl sedmé diskutoval se Světlanou Witowskou na ČT24.

Udržení polistopadového étosu a důraz na lidská práva. Stropnický v ČT přednesl, co bude prosazovat v zahraniční politice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický

Nový ministr zahraničních věcí se cítí adaptovaný v nové pozici. „Je to prostředí, které mi není cizí, i po té provozní stránce“, řekl a připomněl svoji minulou profesní dráhu diplomata. Podle něj jsou pak oba resorty srovnatelné.

Novopečená šéfka obrany Karla Šlechtová, která přejímá rezort po Stropnickém, slíbila, že si nechá vypracovat odborné posudky na velké akvizice. To Stropnický nebere jako vyjádření nedůvěry. „Možná to tak může působit,“ řekl s tím, že svoji kolegyni ale zná a je rád, že do toho jde s ambicí a vervou.  

Hlavní téma dne aneb schválení návrhu programového prohlášení vlády, i o tom se diskutovalo. Stopnický jakožto garant agendy zahraniční politiky se vyjádřil k několika pasážím. Za české národní zájmy považuje udržení polistopadového étosu. „Naše unijní aktivita, naše alianční partnerství jsou základy,“ vyzdvihl priority zahraniční politiky. Rovněž připomněl důležité vztahy s ostatními partnery.

Jako nový šéf zahraničního resortu má v plánu klást důraz také na lidská práva. „Myslím si, že to patří k zahraniční politice a budu to prosazovat,“ pronesl v Interview ČT24. Podle něj to ale neznamená, že se přestane obchodovat s Čínou.

V rámci rozložení kompetencí vylučuje, že by zahraniční politiku dělal výhradně Andrej Babiš. Připouští, že evropskou politiku dělají především premiéři členských států, nicméně to neznamená, že se ministr zahraničí nepodílí na přípravě. Jako příklad uvedl přípravu na jednání summitu EU. „Já určitě budu mít převahu v bilaterálních záležitostech,“ vysvětlil dále Stropnický rozdělení agendy. Podle něj na tyto geograficky vzdálenější oblasti nebude mít premiér tolik času.

Připouští dále, že by měla být zahraniční politika sjednocená s prezidentem republiky. „Určitě by tam neměly být zásadní rozdíly,“ řekl.

Víkendovou konferenci představitelů krajní pravice, jak v ČT odkazovali na sjezd představitelů evropské vlastenecké parlamentní frakce v Praze, pak hodnotí jako nepříliš podstatnou záležitost. „To je nějaký setkání, které bych nepřeceňoval,“ řekl a dodal, že se tomu věnuje přílišná pozornost a dělá zbytečná reklama.

Rovněž vylučuje existenci „hlasovací mašiny“. „To bylo na konkrétní cíl a jinak tam hlasovací mašina není,“ odůvodnil způsob hlasování při ustavující schůzi Poslanecké sněmovny. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…