Uhl nešel na státní pohřeb Havla. Nebyl prý katolík ani křesťan

23.12.2011 17:40

Disident a levicový novinář Petr Uhl nepřišel na státní pohřeb do svatovítské katedrály. Podle něj Václav Havel nebyl katolík ani křesťan, a tak pozvánku do chrámu nepřijal.

Uhl nešel na státní pohřeb Havla. Nebyl prý katolík ani křesťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl
reklama

"Do katedrály jsem dostal pozvánku, ale nešel jsem,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Petr Uhl, levicový novinář a přítel Václava Havla z disentu. Na pohřeb prý nepřišel proto, že Havel nebyl katolík ani křesťan.

"Prezidentský úřad totiž není spojen s žádnou církví. Jestli si ho nějaká církev nebo strana přivlastňuje, jako je to teď s Klausem a ODS, tak je mi to velmi líto a nemíním tam u toho sedět," dodal Uhl. “Odpoledne jdu do krematoria na skutečný pohřeb,“ uvedl, že jeho památku samozřejmě přijde uctít. Pouze ale na soukromý pohřeb v kruhu rodiny a nejbližších přátel.

Že nebyl Uhl přítomen státnímu pohřbu, si všimla i americká televize CNN. “Pohřeb žádného československého prezidenta nebyl nikdy spojen s náboženskou ceremonií,“ potvrdil i pro CNN Uhl. Podobně i politický poradce Jiří Pehe zmiňoval, že si není jistý, zda byl Havel vůbec pokřtěn.

Televizní stanice CNN si také povšimla „pompéznosti“ celého obřadu. "Je to ironie s přihlédnutím k Havlově skromnosti a faktu, že Česká republika patří k zemím s největším počtem ateistů," píše televize na své webové stránce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

17:52 „Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

Hostem pořadu X Talk na XTV u moderátora Luboše Xavera Veselého byla poslankyně za vládní hnutí ANO …