Uhl nešel na státní pohřeb Havla. Nebyl prý katolík ani křesťan

23.12.2011 17:40 | Zprávy

Disident a levicový novinář Petr Uhl nepřišel na státní pohřeb do svatovítské katedrály. Podle něj Václav Havel nebyl katolík ani křesťan, a tak pozvánku do chrámu nepřijal.

Uhl nešel na státní pohřeb Havla. Nebyl prý katolík ani křesťan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Uhl

"Do katedrály jsem dostal pozvánku, ale nešel jsem,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Petr Uhl, levicový novinář a přítel Václava Havla z disentu. Na pohřeb prý nepřišel proto, že Havel nebyl katolík ani křesťan.

"Prezidentský úřad totiž není spojen s žádnou církví. Jestli si ho nějaká církev nebo strana přivlastňuje, jako je to teď s Klausem a ODS, tak je mi to velmi líto a nemíním tam u toho sedět," dodal Uhl. “Odpoledne jdu do krematoria na skutečný pohřeb,“ uvedl, že jeho památku samozřejmě přijde uctít. Pouze ale na soukromý pohřeb v kruhu rodiny a nejbližších přátel.

Že nebyl Uhl přítomen státnímu pohřbu, si všimla i americká televize CNN. “Pohřeb žádného československého prezidenta nebyl nikdy spojen s náboženskou ceremonií,“ potvrdil i pro CNN Uhl. Podobně i politický poradce Jiří Pehe zmiňoval, že si není jistý, zda byl Havel vůbec pokřtěn.

Televizní stanice CNN si také povšimla „pompéznosti“ celého obřadu. "Je to ironie s přihlédnutím k Havlově skromnosti a faktu, že Česká republika patří k zemím s největším počtem ateistů," píše televize na své webové stránce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…