Ukrajina: Dobré zprávy se ukázaly jako kachna. Sejde se velká čtyřka, své řekli i Poláci a Britové

11.02.2015 9:05 | Zprávy

Veškeré diplomatické úsilí v posledních dnech směřovalo ke dnešnímu, kdy by mělo vyvrcholit čtyřstranným jednáním v běloruském Minsku. Prezident Barack Obama včera volal svému protějšku Vladimiru Putinovi. Agentura TASS včera o uzavření příměří hovořila jako o jasné záležitosti. Separatisté podobné optimistické závěry zatím mírní. Na východě Ukrajiny boje zatím neustávají.

Ukrajina: Dobré zprávy se ukázaly jako kachna. Sejde se velká čtyřka, své řekli i Poláci a Britové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Luhanska je nespočet podobných vraků

Jak již ParlamentníListy.cz před několika hodinami informovaly, do Minsku by v průběhu dne měli dorazit německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Francois Hollande, ukrajinský prezident Petro Porošenko a ruský prezident Vladimir Putin. Zatím však jejich příjezd není oficiálně potvrzen, protože se čeká na výsledky „zákulisních“ diplomatických jednání. Ruská agentura TASS sice včera citovala nejmenovaný zdroj, podle kterého je příměří velmi blízko, ale vůdce separatistů Denis Pušilin se poté nechal slyšet, že taková míra optimismu je zatím poněkud předčasná.

Je však zřejmé, že vzájemná komunikace mezi Obamou, Putinem, Merkelovou, Porošenkem a spol. nabírá na obrátkách. Právě americký prezident podle sdělení Bílého domu včera hovořil telefonicky se svým ruským protějškem. Obama vyzval Putina, aby souhlasil s navrhovanou mírovou dohodou a zastavil tak stupňující se násilí na východní Ukrajině. „Prezident Obama zdůraznil rostoucí počet obětí a nabádal ruského prezidenta, aby se chopil příležitosti a jednání mezi Ruskem, Francií, Německem a Ukrajinou tak mohlo být dovedeno do úspěšného konce,“ uvedl Bílý dům.

O den dříve se Barack Obama setkal ve Washingtonu s německou kancléřkou Merkelovou, aby spolu rovněž diskutovali o krizi na Ukrajině. Zejména pak o otázce možného vyzbrojení ukrajinské armády, o což již několikrát požádal ukrajinský prezident Porošenko. Zatímco Merkelová několikrát tuto možnost kategoricky vyloučila, Obama zatím konečné rozhodnutí neučinil. Byť se osobně staví k této variantě velmi váhavě, ve Spojených státech sílí hlasy, které naopak vyzbrojení Ukrajiny považují za nutnost. Neoficiálním mluvčím tohoto názorového postoje je republikánský senátor a válečný veterán z Vietnamu John McCain, který se před více než rokem osobně účastnil několika kyjevských demonstrací.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…