Ukrajina chce pozvat do země mírové jednotky, Rusko má výhrady

19.02.2015 11:11

Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany (SNBO) v noci schválila návrh prezidenta Petra Porošenka pozvat do země mezinárodní mírové jednotky. Oznámil to tajemník rady Oleksandr Turčynov. Podle představ Kyjeva by tyto síly měly být rozmístěny v Donbasu podél frontové linie a na hranici s Ruskem. Rada rovněž schválila návrh na vytvoření válečného kabinetu a projekt novely zákona o válečném stavu. Informuje o tom ČTK.

Ukrajina chce pozvat do země mírové jednotky, Rusko má výhrady
Foto: wikipedia
Popisek: Ukrajinská vlajka

Příslušnou výzvu adresovanou Radě bezpečnosti Organizace spojených národů a Evropské unii by podle šéfa Rady národní bezpečnosti a obrany nyní mělo připravit ministerstvo zahraničí. Její konečné schválení pak přísluší parlamentu.

Takzvaný válečný kabinet, jehož členy budou kromě nejvyšších představitelů země i zástupci branných a bezpečnostních složek, má působit při SNBO. Jeho úkolem bude operativně reagovat na vývoj situace a koordinovat postup při zajišťování bezpečnosti občanů a obrany státu, oznámil Turčynov.

Změny v zákoně o válečném stavu se mají týkat jeho právního rámce, který podle Turčynova zastaral. "S ohledem na reálnou situaci, které dnes země čelí, se musíme připravit na jakýkoli vývoj situace, třeba i na ten nejhorší. Proto byl vypracován návrh změn, které umožní zákon o válečném stavu účinně uplatnit," řekl šéf SNBO bez dalších podrobností.

Rada rovněž schválila plán mezinárodních vojenských cvičení v letošním roce, jichž se mají zúčastnit i členské státy NATO a ukrajinští "strategičtí partneři". SNBO se zabýval také změnou dislokace armádních útvarů, která má zlepšit vyhlídky na úspěšný boj s "oddíly teroristů". Změna už přihlíží k nové linii fronty, která se posunula na západ po vyklizení Debalceve.

Rada národní bezpečnosti a obrany podle Turčynova v součinnosti s vládou vypracuje návrh na třístupňový varovný systém, který má zajistit včasnou reakci bezpečnostních složek a obyvatelstva na teroristické hrozby. Jednotlivé stupně budou barevně odlišeny podle naléhavosti ohrožení.

Rozhodnutí SNBO podléhají schválení ukrajinského parlamentu. V platnost vstupují po podpisu prezidenta.

Rusko má výhrady k mírové misi v Donbasu

Povolání mírových sil na východ Ukrajiny může vyvolat erozi minských mírových dohod. Novinářům v Kyjevě to řekl šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin. Zřízení mírové mise OSN pro Donbas ve středu navrhl ukrajinský prezident Petro Porošenko. Její členové by podle Kyjeva měli být rozmístěni jak na demarkační linii mezi armádou a separatisty, tak i na úsecích rusko-ukrajinské hranice, které Ukrajina nekontroluje.

"Minské mírové dohody s žádným takovým opatřením nepočítají," řekl Naryškin. Jeho slova podpořil i stálý ruský zástupce v OSN Vitalij Čurkin. Porošenkův návrh podle něj vyvolává podezření, že Ukrajina chce minské dohody pohřbít.

"Podle minských ujednání mohou (separatisté) v Doněcké a Luhanské republice vytvořit vlastní milice a pozorovatelské úkoly byly svěřeny Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě," řekl Čurkin. "Kyjev by se měl zabývat stažením těžké bojové techniky a nepředkládat nové návrhy," poznamenal ruský diplomat.

Nejasno mají v otázce možné mírové mise OSN doněčtí povstalci. Mluvčí povstaleckých vojsk Eduard Basurin dnes prohlásil, že s podobným návrhem přišli vzbouřenci už na počátku konfliktu. "Tehdy jsme neuspěli. Pokud ale chtějí pozvat mírotvorce teď, ať to udělají, nejsme proti," konstatoval mluvčí.

Opačného názoru je vyjednávač doněckých separatistů Denis Pušilin. Agentuře DAN řekl, že obě povstalecké "republiky" se rozhodly poslat Německu, Francii a Rusku poselství s žádostí, aby "Ukrajinu vrátily na cestu mírového urovnání".

"Návrh na povolání mírových sil na rusko-ukrajinskou hranici je porušením minských dohod. Ukládají Ukrajině, aby veškeré problémy hranic konzultovala s povstalci a věnovala se jim až po místních volbách a reformě ústavy," řekl Pušilin.

Luhanští radikálové nemají proti povolání kontrolorů OSN námitek. Již dříve ale oznámili, že do mírové mise musejí být zařazeni zástupci Ruska a Běloruska.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: bra, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…