Ukrajina nebude mít klid. Analytik vysvětluje propojení oligarchů a fašistů

21.08.2014 14:06

Ukrajina se snaží do říjnových parlamentních voleb dokončit „protiteroristickou operaci“, jak nazývá kampaň proti separatistům. I kdyby se jí to podařilo, nedá se očekávat, že by pak našla konečně klid, píše vojenský analytik Lukáš Visingr.

Ukrajina nebude mít klid. Analytik vysvětluje propojení oligarchů a fašistů
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Demonstranti pověsili na zamčenou bránu ukrajinskou vlajku
reklama

Podle Lukáše Visingra k tomu existují tři důvody. „To, že podstatná část obyvatel východu země smýšlí prorusky a alespoň částečně podporuje separatisty, je objektivní fakt. A upřímně řečeno, pokud před nimi stojí volba mezi silným sebevědomým Ruskem (v čele s Vladimirem Putinem) a rozvrácenou, slabou a jako stát selhávající Ukrajinou, pak se nelze příliš divit. Rusko může (a určitě i bude) těchto nálad v budoucnosti účinně využívat proti Kyjevu,“ popisuje jeden z nich na serveru Echo24.cz.

Druhou příčinu vidí na straně „kyjevských“ sil. Proti povstalcům totiž bojuje jak armáda, tak i Národní garda a dobrovolníci. „Národní gardu i ‚dobrovolnické prapory‘ totiž tvoří z velké části aktivisté z řad krajní pravice, zvláště ze strany Svoboda a hnutí Pravý sektor (jež by v západní Evropě patřilo celkem jasně mezi neofašisty). Hráli významnou úlohu v ‚revoluci‘, jež svrhla prezidenta Janukovyče, a nová vláda jim v následné zoufalé situaci propůjčila legitimitu, když jim poskytla vojenskou výzbroj a nechala je bojovat proti separatistům,“ vysvětluje bezpečnostní analytik.

Nejdůležitějším důvodem je však podle něj fakt, kdo na Ukrajině skutečně drží největší moc. Kyjev je totiž podle Visingra schopen mít řadu oblastí „pod kontrolou“ jen díky dohodám s oligarchy.

„Na jejich penězích a vlivu závisí i ‚protiteroristická operace‘, jelikož ta se ve skutečnosti financuje z velké části z jejich kapes,“ dodává. Některé „dobrovolnické prapory“ tak podle něj fungují v podstatě jako soukromé armády bohatých oligarchů. „Ti do nich zrekrutovali nejen nacionalisty, ale i kriminální živly, a navíc jim dodali výzbroj,“ upozorňuje Visingr.

Celý text si PŘEČTETE ZDE.

„Stručně řečeno, Ukrajinu rozhodně nečekají lehké časy. Kyjevská vláda totiž vypustila z lahve dva džiny (ozbrojence krajní pravice a bezzásadové oligarchy), které bude asi jen hodně těžko dostávat zpět,“ uzavírá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…