Ukrajina se musí bránit Rusku a nezbytně potřebuje naše zbraně. Do boje nad knížecím rozhovorem rázně vstoupil Jaromír Štětina

05.10.2014 5:32

Někdejší ministr zahraničí a předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg patří v Česku mezi největší zastánce tvrdého postupu vůči Rusku za jeho počiny na Ukrajině. Svůj postoj znovu potvrdil v rozhovoru pro německý deník Rheinische Post, jenž měl dohru v názorovém minisouboji mezi poslancem za hnutí Úsvit Milanem Šarapatkou a europoslancem za TOP 09 a STAN Jaromírem Štětinou.

Ukrajina se musí bránit Rusku a nezbytně potřebuje naše zbraně. Do boje nad knížecím rozhovorem rázně vstoupil Jaromír Štětina
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Karel Schwarzenberg a Jaromír Štětina
reklama

Karel Schwarzenberg německým novinářům hned zkraje sdělil, že si na rozdíl od německého ministra zahraničí Franka Waltera Steinmeiera nemyslí, že by se v souvislosti s děním na Ukrajině dalo hovořit o nové „studené válce“. Podle něj už v oblasti dávno vypukla válka horká, která byla zahájena vniknutím ruské armády na ukrajinské území, což Schwarzenberg považuje za válečný akt a porušení mezinárodního práva. „Všechno ostatní je jen obelhávání sebe samého,“ uvedl exministr zahraničí.

Ekonomické sankce, které uvalil Západ na Rusko kvůli jeho postupu vůči Ukrajině, nepovažuje někdejší český šéf diplomacie za dostatečné. Navíc údajně přišly pozdě. Schwarzenberg míní, že měly přijít okamžitě po obsazení Krymu. Pozdní reakcí podle něj EU Putinovi naznačila, že má volnou ruku.

„Šrouby se budou muset utáhnout mnohem silněji. Hlavně u finančních sankcí, tam je ještě velký prostor,“ doporučuje Schwarzenberg. Bude to prý možná dost nákladné, ale pokud nic neuděláme, bude cena mnohem vyšší.

Západ by podle něj měl pomoci Ukrajině i dodávkami zbraní. A to co nejdříve. „Jinak nemá proti vybavené a trénované ruské armádě šanci. A Putin ji sežere po kouscích,“ varuje exministr, kterému je líto, že jeho vlastní země nechce Ukrajině tímto způsobem pomoci.

Schwarzenberg rovněž vyjádřil přesvědčení, že ruský prezident Vladimir Putin bude v současné situaci těžko ustupovat a dělat kompromisy. Stal se totiž obětí vlastní imperiální propagandy. Západ by tak podle exministra zahraničí neměl připustit kompromis, při kterém by Putinovi k zachování tváře zanechal část jeho „lupu“. V takovém případě by prý vlastní tvář ztratil.

Putin se navíc podle něj snaží získat některé členské země EU, a tím ji rozvrátit. To vše podle něj hrozí v Evropě skutečně velkým požárem.

Na Ukrajině umírají lidé a Schwarzenberg chce válku

Na slova předsedy TOP 09 ještě týž den zareagoval poslanec za hnutí Úsvit Milan Šarapatka. Ten se pozastavil nad tím, že Karel Schwarzenberg „bubnuje k válce“ proti Rusku za situace, kdy na Ukrajině stále umírají lidé. Používá navíc tak ostrá slova, že se vymyká diplomatickým zvyklostem.

„Prakticky celý svět se snaží nějakým způsobem přispět ke zklidnění situace, a v posledních dnech se zdá, že se strany konfliktu konečně blíží k dlouhodobější dohodě. Dokonce i prezident Porošenko, pod tlakem okolností, naznačuje ochotu ke kompromisu. Ale někdejší hlava české diplomacie naopak usiluje o to, konflikt co nejvíce znovu rozdmýchat! V tomto kontextu už mě opravdu při hodnocení jeho válečnického postoje napadají hodně silná slova,“ rozhorlil se poslanec.

Válečnické štvaní, které podle Šarapatky náš bývalý ministr zahraničí v rozhovoru předvedl, jsou prý navíc připisována na účet celé České republiky. 

„Jako člen zahraničního výboru, který rovněž přijímá zahraniční delegace a mluví jménem Poslanecké sněmovny, cítím povinnost se distancovat od tohoto postoje, v rámci současné debaty o Ukrajině zcela nepochybně extrémního. Velmi nám v zahraničí škodí a rozhodně si nepřeji, aby česká diplomacie byla rukojmím Karla Schwarzenberga a jeho soukromých názorů!“ zdůraznil Šarapatka.

Schwarzenberg v tom není sám

Na obranu šéfa TOP 09 se postavil europoslanec za TOP 09 a STAN Jaromír Štětina, který se jal Šarapatkovy výtky na adresu Karla Schwarzenberga vyvracet. Není prý pravda, že Karel Schwarzenberg bubnuje k válce. Podle Štětiny pouze vyzývá, aby Západ pomohl Ukrajině v boji proti ruské agresi. A aby se Ukrajina mohla bránit, je třeba jí dodat zbraně.

Další nepravdou, které se Šarapatka dopustil, je podle europoslance tvrzení, že je Karel Schwarzenberg ve výzvách k vyzbrojení Ukrajiny osamocen. Řada poslanců, včetně Jaromíra Štětiny, prý ke stejnému činu vyzývá Západ dlouhou dobu.

Ať si ten rozhovor přečte

Zatímco Jaromír Štětina se pro ParlamentníListy.cz ke kauze více vyjadřovat nechtěl, Milan Šarapatka poznamenal, že europoslanec skandální výroky svého předsedy v rozhovoru pro německý tisk očividně nečetl. „Musím trvat na tom, že to bylo skandální, především způsobem, jakým to bylo řečeno,“ uvedl.

Ke Štětinovým výrokům dodal, že válka mezi dvěma skupinami obyvatel jedné země je podle jeho vnímání válečného práva válkou občanskou. Na názor, že ve sporu je přítomen ruský element, a to do té míry, že válku proti Ukrajině vede přímo Rusko, pak poslanec Štětinu odkázal na slova nejvyšších představitelů naší země.

„Připomněl bych mu, co řekl prezident, premiér i ministr zahraničí. Ti se v této věci občas neshodují, ale že se Rusko v této akci přímo neangažuje, to tvrdí všichni,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Šarapatka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lucie Štěchová, Jakub Vosáhlo
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

10:45 BIS: Jsme v p*deli, všichni tady chc*pneme

Lidé na sociálních sítích nechávají volný průchod emocím a nezřídka se to stává i politikům či další…