Ukrajina volá po cenzuře klavíristky v Praze. To je fašismus! Ať si cenzurují svoje nácky, bouří se Jiří X. Doležal

02.06.2018 19:44

Ukrajinská vláda volá po zavedení cenzury na hudebním festivalu v Praze, dle svých vlastních kritérii. Vadí jí totiž, že na něm má v září vystoupit ukrajinsko-americká aktivistka a klavíristka Valentyna Lysycja, která veřejně podporuje Putina. To rozlítilo publicistu Jiřího X. Doležala, který se vměšování do vnitřních věcí Česka věnoval ve svém textu pro Reflex.cz. „Je to skandální a nepřípustné! Česká republika by se měla diplomatickou cestou proti takové drzosti důrazně ohradit,“ říká.

Ukrajina volá po cenzuře klavíristky v Praze. To je fašismus! Ať si cenzurují svoje nácky, bouří se Jiří X. Doležal
Foto: Tomáš Nový
Popisek: Ukrajinský prezident Petro Porošenko
reklama

Ukrajinská vláda, která se snaží tvářit, že usiluje o demokracii a která by chtěla do EU a do NATO, volá po cenzuře. Problém je, že do Prahy v rámci festivalu Dvořákova Praha v září přijede předvést svou hru na klavír i ukrajinsko-americká aktivistka a umělkyně Valentyna Lysycja. Právě ta je pro Ukrajince trnem v oku, především proto, že ve svém volném čase veřejně podporuje Putina. Podle oficiálního reprezentanta Ukrajiny by tak měl být její koncert na klavír zakázán, upřesnil Doležal.

„Umění vcelku není jen o samotném umění, ale také o lidech, již ho tvoří. Příspěvky Valentyny Lysycji na sociálních sítích nejenže nejsou pravdivé a jsou dezinformující, ale jsou plné nenávisti a agrese vůči Ukrajincům, jde o systematické rozdmýchávání mezietnické nenávisti,“ uvedl ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Podle něj je Rudolfinum natolik slavná a renomovaná instituce, že koncert pianistky, která se diskreditovala ve světě jako jedna z mluvčích ruské propagandy a podporovatelka ruské agrese proti Ukrajině, se zdá být hodně pod úroveň největší české hudební scény a určitě neprospěje její autoritě. „Vyjádření pana velvyslance je naprosto skandální. V demokratickém zřízení je cenzura nepřípustná,“ reaguje na jeho slova publicista.

Cenzurovat hru na klavír je podle Doležalových slov absolutně nepřijatelné. „Cenzurovat klavíristku a zakazovat jí hudební vystoupení z důvodu jejích politických postojů je fašismus. Nebo komunismus,“ rozčilíl se a dodal, že tohle do Evropy vůbec nepatří. „Nehoráznost je, že se o cenzuru Ukrajinci pokoušejí na cizím státním území. Česká republika není ukrajinskou kolonií a nátlak velvyslance lze bez jakéhokoliv přehánění označit za hrubé vměšování do vnitřních záležitostí České republiky,“ píše ve svém textu Doležal.

Něco takového si prý vyžaduje naši velmi ostrou oficiální odpověď. „Slova ukrajinského velvyslance jsou přesně tím, za co se posílá diplomatická protestní nóta a předvolává se velvyslanec před české autority,“ připomněl publicista a zároveň vyzval ministerstvo zahraničí, aby začalo konat.

Poté poukázal, že tato neuvěřitelná drzost ukrajinského vměšování vynikne, když si uvědomíme, že cenzurovat nás chce země, kde působí batalion Azov, což je samostatná složka ukrajinské národní gardy, dříve policejní pluk ministerstva vnitra Ukrajiny, jehož znakem je Wolfsangel – runa, kterou jako znak za druhé světové války používala nacistická druhá tanková divize Waffen-SS „Das Reich“.

  • Původní zdroj ZDE

„Führer batalionu je Andrej Biletsky, šéf politického uskupení Sociálně-národní shromáždění, které prosazuje otevřeně neonacistické postoje. Takže prosím nejen pana ukrajinského velvyslance, ale i celou ukrajinskou vládu, aby v případě potřeby někoho cenzurovat cenzurovali svoje nácky,“ uzavřel Doležal s tím, že do toho, kdo v Praze hraje na klavír, Ukrajincům opravdu nic není.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

16:19 Co zažil Xaver na Radě ČT: Ulička hanby před budovou. Zdenda Šarapatka se zapříčil. Ale to nejlepší přišlo o přestávce na cigáru

Na včerejší Radě ČT to prý byla šichta jako v uranovém dole, prohlásil po zasedání radní Luboš Xaver…