Ukrajině bomby, Polsku uprchlíky a sankce? Drsné reakce na trest z Bruselu

11.03.2022 9:04

V době, kdy se Polsko v důsledku ruské invaze na Ukrajině potýká s velkým náporem uprchlíků a projevuje jim obrovskou solidaritu, chce jej europarlament nemilosrdně potrestat ekonomickými sankcemi a ztížit zemi čerpání evropských peněz. Polský novinář v reakci na odsouhlasenou rezoluci europoslanců sdílel na sociální sítí graf, jenž má vypovídat o tom, co se ve skutečnosti děje. Naznačuje, že suverénní Polsko je v rukou Německa, z něhož plynou peněžní toky za ruský plyn.

Ukrajině bomby, Polsku uprchlíky a sankce? Drsné reakce na trest z Bruselu
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Přes hranice Ukrajiny uprchlo za poslední dva týdny před válkou více než 2,3 milionu lidí, naprostá většina z nich zamířila do sousedních zemí.

Anketa

Zvládne Petr Fiala krizi cen energií a pohonných hmot?

hlasovalo: 70609 lidí

Vůbec nejvíce příchozích eviduje Polsko. Od začátku ruské invaze překročilo polsko-ukrajinské hranice 1,43 milionu osob. V ostatních evropských státech je jich nyní zhruba přes 236 tisíc. Jenom za středu dorazilo do Polska zhruba 118 000 lidí. Tamní vláda uvedla, že i tak bude dál přijímat ukrajinské uprchlíky bez ohledu na jejich původ či náboženství.

Velkou kritiku v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny vyvolal fakt, že europoslanci rozhodují o potrestání Polska a Maďarska za „porušování unijních hodnot“ ve chvíli, kdy především Poláci čelí nebývalé humanitární krizi a projevují velkou solidaritu vůči ukrajinským uprchlíkům.

Wall Street Journal informoval, že cca. 10 % obyvatel polské metropole tvoří již ukrajinští uprchlíci, kterých je na 200 000. Polsko v těchto dnech nese největší nápor migrační vlny.

Ani to nezabránilo europoslancům nakonec odsouhlasit rezoluci, kterou vyzývají, aby na obě země byly uvaleny ekonomické sankce. Konkrétně vyzvali Evropskou komisi, ať v případě Polska a Maďarska „neodkladně aktivuje mechanismus, jehož cílem je chránit rozpočet EU před zneužíváním ze strany vlád, které porušují její hodnoty“. Tento návrh podpořilo 478 poslanců, 155 bylo proti, 29 se hlasování zdrželo. Polsko a Maďarsko viní z toho, že porušují nezávislosti justice, plurality médií a akademických svobod.

Z řad europoslanců, kteří pro rezoluci ruku nezvedli, zaznívá nyní kritika, že řešení podobné rezoluce v době války na Ukrajině není vhodné a europarlament by měl v této krizové situaci řešit důležitější záležitosti. 

Polský novinář Bartlomiej Graczak v reakci na sankce EU sdílel na svém twitteru graf, který má jasně znázornit, co se na pozadí rusko-ukrajinského konfliktu ve vztahu k Polsku odehrává. „Pokud by někdo nechápal, o co jde, zde je názorné vysvětlení,“ dodává žurnalista.

Novinář se snažil ukázat propojenost, že sankce, které nyní EU uvaluje na Polsko pomáhající Ukrajině bombardované ruskou armádou, plynou v podstatě z Německa, z něhož proudí značné peněžní toky Rusku za plyn. Německo se ostře staví proti embargu na ruský plyn. Energie z Ruska je podle něj nezbytná pro každodenní život a není možné o ni ze dne na den přijít. Německá vláda je některými evropskými státy odsuzována za to, že Ukrajině nepomáhá. Nepodpořila také vyloučení Ruska ze SWIFT, i zde důvodem může být plyn.

 

 

Suverénní Polsko, které z evropských zemí pomáhá Ukrajině nejvíce, ať už materiálně, ekonomicky, vojensky či s obrovskou pomocí v přijímání prchajících lidí, se tak dle obrázku ukrajinského novináře de facto ocitá v rukou Německa a Ruska.

Podle konzervativního publicisty Romana Jocha není většina europoslanců schopna vnímat realitu. „Většina poslanců EP vyzvala EK, aby uvalila sankce na Polsko a Maďarsko. Rusko vraždí na Ukrajině, je nutné pomáhat UA, Polsko jí dodává zbraně, přijalo už 1,4 mil. uprchlíků. Polsku se má pomoct. Ti poslanci žijí v bublině, nevidí realitu. Haló, budíček, 24. února se vše změnilo!“ uvedl na twitteru.

 

 

Polsko bylo navíc také odhodlané předat Spojeným státům všechny svoje stíhačky sovětské konstrukce MiG-29 ve prospěch Ukrajiny, aby se zamezilo eskalaci konfilktu s Ruskem a pomohlo se ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který o poskytnutí bojových letadel opakovaně žádal. Spojené státy však nakonec zprostředkování dodání polských stíháček ukrajinské armádě odmítly.

Původní polské gesto ocenil i český senátor Pavel Fischer. „Polsko odevzdá stíhací letouny ve prospěch armády Ukrajiny. Děkuji. O budoucnosti Evropy se rozhoduje na Ukrajině, která se musí bránit proti barbarské agresi putinovského Ruska,“  vyjádřil se ve svém středečním tweetu.

 

 

V komentářích pod příspěvkem se často z řad polské veřejnosti objevovaly poznámky, že chybí spojitost, že Polsko nakupuje ropu, plyn také z Ruska a ve vztahu k EU nedodržuje zásady právního státu. Často zaznívaly názory, že každý, kdo odebírá plyn z Ruska de facto financuje jeho invazi na Ukrajině.

Podle očekávání se Evropská komise zřejmě nebude nyní výše zmíněnou rezolucí zabývat, protože téma pro ni není nyní aktuální.

Minulý týden se Evropská unie také dohodla na dočasném zavedení mimořádné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny a nejméně na rok jim zajistí přístup k práci, vzdělání či sociální podpoře. Evropská komise odhaduje, že by jich do EU mohlo přijít až osm milionů.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

21:31 Dostali přes tlamu. Ježibabice... Fanoušci pětikoalice si užívali vítězství. A pak rána: Lidi nevolili, zrušit Senát!

Většina komentátorů a politiků se shoduje, že na celkové výsledky letošních voleb nebudou expremiér …