Válka na Ukrajině trvá už 879 dní a Rusové dál postupují a metr po metru kradou ukrajinskou půdu. Při svém postupu občas vezmou i nějaké zajatce. Jedním z nich byl i voják vystupující pod označením Petro. Ten padl do ruských rukou jako jeden z posledních obránců Mariupolu. V ruském zajetí poté prožil mnoho měsíců, když se mu konečně podařilo dostat se na Ukrajinu v rámci jedné z výměn zajatců. A teď se rozhodl popsat, co při ruském věznění zažil.
Serveru Kyiv Post řekl, že v ruském zajetí prožil čistou noční můru. Ocitl se ve věznici v ruském Taganrogu a tam podle vlastních slov prožil „čtyři měsíce pekla“. Den co den slýchal, jak se vězením rozléhají výkřiky, táhlé ječení i pláč.
„Někde je někdo neustále bit. A slyšíš to pořád,“ řekl Petro. „Bili mě trámy, obušky, kopali mě, bili mě pěstmi a čímkoli, co jim přišlo pod ruku. Čas od času použili i paralyzér. … Časem si na to zvyknete, víte, že každý den budete ráno a pak večer biti. Je to jako denní rozvrh. Ráno vstanete a uvědomíte si, že za hodinu a půl dostanete ‚masáž‘ a žijete tak,“ řekl Petro.
V přestávkách mezi mlácením dostával Petro otázky jako, kdo byl jeho velitel, proč se Ukrajinci už dávno nevzdali, a tak podobně.
Po dopolední sérii ran, výslechů a dalších ran většinou přijde čas na oběd. Ten prý Rusové svým válečným zajatcům občas dají, občas nedají. Podle nálady. A když už vám oběd dají, je to prý většinou zelí tak kyselé, že i pití octa je příjemnější záležitostí. A občas Rusové vězňům dávají plesnivý chleba. Občas dostanou vězni i vodu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.