Ukrajinská vláda vyšetřuje masakr v Oděse. Opozičník: Ti lidé uhořeli nějak zvláštně...

07.05.2014 9:51

Zatímco ukrajinská vláda se drží výkladu, že oběti pátečních událostí v jihoukrajinském milionovém městě Oděsa zemřely následkem požáru a zatím jich je 46, proruské síly na Ukrajině mluví o tom, že vše bylo jinak a ještě mnohem horší.

Ukrajinská vláda vyšetřuje masakr v Oděse. Opozičník: Ti lidé uhořeli nějak zvláštně...
Foto: youtube.com
Popisek: Hořící Dům odborů v jihoukrajinské Oděse

V úterý poslanec oděské oblastní rady Vadim Savenko řekl, že násilností druhého května se v ulicích Oděsy zúčastnili bojovníci speciálních jednotek ukrajinského ministerstva vnitra Štorm a Dněpr-1, kteří byli převlečeni za fotbalové ultras, a to za peníze oligarchy, současného gubernátora Dněpropetrovské oblasti Olega Kolomojského.

Masakr z pohledu kyjevské vlády ZDE.

Mrtví byli údajně zapalováni, aby nemohli být identifikováni

O výsledcích vlastního vyšetřování nedávno mluvil také poslanec Nejvyšší rady Oleg Carev, který ještě nedávno kandidoval na post ukrajinského prezidenta, ale nakonec se rozhodl vzhledem k situaci nekandidovat. „Když prozkoumáte fotografie, uvidíte, že lidé uhořeli nějak zvláštně, po částech. Převládá pocit, že byli zabíjeni: Někoho zadusili, někoho zastřelili, potom polili Molotovovým koktejlem a zapálili. Podle našich informací se v Domě odborů nachází více než sto zabitých. Milice tam nikoho nepouští, aby počet mrtvých utajila.“  

Vše k vývoji na Ukrajině ZDE.

Ještě předtím poslanec Oděské místní rady Vadim Savenko řekl, že v Oděse bylo zabito 116 lidí. Záměrně používá slovo zabitých, a ne udušených, protože pitvy mrtvých těl se prý úmyslně neprovádějí.  „Většina mrtvých má popáleniny na hlavě a na ramenou,“ uvedl Savenko. Podle svědectví, se kterými byl seznámen, do budovy přišli lidé z Pravého sektoru a zabíjeli proruské aktivisty, prý možná i znásilňovali ženy. „Opět se to dá určit podle fotografií. Ženy mají obnažené jisté části těl,“ uvedl Savenko s tím, že těla byla polévána hořlavinou a zapalována, aby se znemožnila jejich identifikace. Tyto informace prý získal od aktivistů antimajdanu, kteří se nacházeli přímo v Domě odborů.

Vinu na tragédii má prý i policie

Podle serveru Novinky.cz se na řádění proruských separatistů v Oděse podíleli příslušníci policie. V úterý to měl uvést zástupce generálního prokurátora Oleh Machnickyj. Podle něj dal příslušný příkaz náčelník řízení vnitřních záležitostí města Oděsy se souhlasem náčelníka řízení vnitřních záležitostí Oděské oblasti. „Nemůžeme mluvit jen o tom, že se nezasahovalo, ale přímo o spoluúčasti,“ řekl Machnickyj k roli policie na řádění v Oděse 2. května. Podle něj jak zločinci, tak policisté měli na rukou červené pásky, což naznačuje, že šlo o předem promyšlenou akci.

A v místě, kde při střetech byli zadrženi separatisté, jim policisté udělali cestu, když zvedli štíty. „To je v každém případě zločin,” řekl Machnickyj.

K tragickému požáru v Domě odborů, kde zahynulo zhruba padesát lidí, se nevyjádřil. Podle něj není jasné, zda budova začala hořet kvůli tomu, že separatisté z ní házeli dolů Molotovovy koktejly, nebo vzplála následkem akcí jejich odpůrců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

spalovací motory

Kéž by se vám podařilo zrušit zákaz spalovacích motorů, ale upřímně, věříte tomu, že se vám to podaří? Jak toho chcete docílit? Zatím to nevypadá, že by EU chtěla zákaz zrušit. Nejsou to z vaší strany jen plané sliby před volbami?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

22:52 „Prasárna, špína“. Výtrysky křesťanské lásky kvůli knize o Zemanovi

„Řada církevních hodnostářů, věřících i novinářů stále hledá své dno,“ komentovala dění okolo křtu k…