Ukrajinské děti – Hřib odhalil další problém. Se školami a začleněním

13.05.2022 10:00 | On-line

Pražský pirátský primátor Zdeněk Hřib bije na poplach. Hlavní město má podle něj na hřbetě jeden velký problém. Musí se starat o 80 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. A to je podle Hřiba moc. Praha na to nemá kapacity, místo například není na školách. Hřib vyzval k akci samotného premiéra Petra Fialu a moderátorka Daniela Písařovicová se ho zeptala, zda to znamená, že premiér pracuje špatně. Primátor odpověděl následovně...

Ukrajinské děti – Hřib odhalil další problém. Se školami a začleněním
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Na Hlavním nádraží v Praze panuje dusná atmosféra. Konkrétně v objektu, kde je ubytováno několik stovek romských uprchlíků z Ukrajiny. Spí tu často na zemi a jídlo dostávají jen od dobrovolníků. Mnozí z nich také mají vedle ukrajinského občanství ještě občanství maďarské, takže jako občané EU formálně nemají nárok na čerpání pomoci určené ukrajinským válečným běžencům.

Pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib však v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV prohlásil, že Praha má mnohem větší problém.  

„Tady se mísí několik skupin lidí na tom Hlavním nádraží. I ti, kteří třeba z nějakého důvodu odmítli humanitární ubytování, které jim bylo přiděleno, tím pádem se dostali do specifického režimu. Pak je tam skupina lidí s dvojím občanstvím a potom tam jsou velké rodiny, které se odmítly rozdělit a stát jim zatím nenabídl ubytování."

„My jsme opakovaně upozorňovali vládu na to, že toto je problém, že to není problém jen v našem kraji, že to prostě jsou specifické velké skupiny se specifickými potřebami a že na to je tady zřízena organizace Správy uprchlických zařízení v resortu Ministerstva vnitra, která se o ty lidi má postarat, protože to je nad možnostmi jednotlivých krajů,“ upozornil Hřib.

Jedním dechem dodal, že hlavní problém Prahy leží někde úplně jinde. V tom, že v Praze je 4x více uprchlíků v přepočtu na obyvatele než jinde. „To je téměř 80 tisíc lidí,“ bil a poplach Hřib s tím, že to, co se děje na Hlavním nádraží, je jen zlomek problému, který se vyřeší.

„Primárním problémem hlavního města je to, jakým způsobem dopadne uprchlická krize na všechny občany tady v Praze. V situaci, kdy tady máme energetickou krizi, kdy stoupají náklady na život. Navíc ty náklady na bydlení byly v Praze drahé už před tím. A tohle musí řešit přímo premiér, protože bez toho relokačního mechanismu se to prostě nevyřeší. V Praze není infrastruktura na to, aby se postarala o desetitisíce uprchlíků,“ upozorňoval Hřib.

Problém podle něj nastává i s umístěním ukrajinských dětí do škol. Primátor varoval, že pokud město začne stavět tzv. modulární školy, tak do nich budou chodit jen ukrajinské děti a potom podle Hřiba musí Česko zapomenout na to, že se tyto děti rychle integrují do zdejší společnosti.

A tady moderátorka Daniela Písařovicová položila Hřibovi otázku: „Pane primátore, vy máte zástupce Pirátské strany ve vládě. Co je za problém? Proč vás neposlouchají?“

„Já říkám, že toto je záležitost, kterou musí koordinovat přímo premiér, protože to je meziresortní záležitost. To není problém jednoho ministerstva. Ani náhodou,“ otočil pražský primátor pozornost k předsedovi vlády.

„To znamená, že pan premiér pracuje špatně?“ zeptala se moderátorka.

Ale Hřib neodpověděl. Prohlásil jen, že počká, jak premiér na jeho slova zareaguje. Na tento problém prý Fialu upozorňuje již od března a čeká, co předseda vlády udělá, jak s tím naloží.

„Tohle je problém, který se musí vyřešit. A já jsem přesvědčen, že k tomu vláda nástroje má,“ konstatoval Hřib s tím, že pokud to nebude vyřešeno, Praha bude muset uzavřít své uprchlické centrum.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní von der Leyen nechtěně řekla pravdu. Bašta doporučuje přečíst Orwella

19:14 Paní von der Leyen nechtěně řekla pravdu. Bašta doporučuje přečíst Orwella

„Zatím bojujeme na Ukrajině proti Rusům svými zbraněmi až do posledního Ukrajince,“ komentuje poslan…