Ukrajinské síly postupují, povstalce prý nadále podporuje Rusko

27.07.2014 7:55

Ukrajinské ozbrojené síly podle představitelů vlády v Kyjevě dál zatlačují proruské separatisty na východě země. Daří se jim prý postupovat zejména kolem strategicky významného města Horlivka severně od povstalecké bašty Doněcku.

Ukrajinské síly postupují, povstalce prý nadále podporuje Rusko
Foto: red
Popisek: Rusko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ocenil vojáky, že vytlačili povstalce z dalších měst, a zdůraznil, že v zemi není občanská válka, ale vede se boj se zahraničními žoldáky.

Hlavní síly povstalců se po řadě nezdarů stáhly do Doněcku a do Luhansku

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko na dnešní tiskové konferenci sdělil, že vládní jednotky jsou už blízko Horlivky. Dodal, že jakmile toto město ovládnou, otevře se jim cesta k Doněcku. Toto milionové město je metropolí Donbasu, regionu, který zahrnuje obě separatistické oblasti - Doněckou a Luhanskou.

Přístupové cesty k Doněcku podle Lysenka už síly „protiteroristické operace", jak Kyjev označuje vojenské tažení proti rebelům, zablokovaly. „Teroristé tak více nemají šanci dostávat munici, posily ani výzbroj," poznamenal.

Hlavní síly povstalců se po řadě nezdarů stáhly do Doněcku a do Luhansku, které je metropolí Luhanské oblasti. Hodlají se tam postavit na tvrdý odpor. Na okrajích obou měst se už bojuje.

Toto je skutečný boj za svrchovanost Ukrajiny, říká prezident

V Doněcku se podle agentury Reuters boje odehrávaly v noci na dnešek i během dne. Kolem města se ozývala střelba a exploze, obchody byly zavřené a ulice vesměs zely prázdnotou.

„V noci to bylo strašné. Ve tři hodiny mě probudily výbuchy. Okna se třásla, zdi se chvěly," vylíčila podle agentury Marina, která žije v jižní části Doněcku. „Střílelo se po celém městě. A stále to pokračuje. Teď možná ne tak intenzivně, ale je to všude kolem," dodala. Podle místních úřadů bylo několik budov poškozeno.

V Luhansku podle tamních povstalců přišlo během nočních bojů o život 19 lidí. Kvůli poškození rozvodné sítě přišlo 60 procent města o dodávky elektrického proudu.

„Toto je skutečný boj za svrchovanost Ukrajiny, za územní celistvost Ukrajiny, za nezávislost Ukrajiny," prohlásil prezident Porošenko, oblečený do maskáčové uniformy, při slavnostním setkání s příslušníky nově zformované Národní gardy, které vyznamenal za statečnost.

„Není to vnitřní konflikt. Ukrajina brání své území před zahraničními žoldáky, před bandity a teroristy," zdůraznil.

Kyjev opakovaně obviňuje Moskvu, že posílá povstalcům přes propustné hranice posily a zbraně, což Moskva popírá. Nicméně některé povstalecké oddíly podle Reuters otevřeně přiznávají, že je tvoří dobrovolníci z různých zemí, včetně Ruska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

11:35 Někdo zaplatil za fotografii Babiše z října 2013. A potom? Obnažené holky, šestky silikony, bradavky jak na dlani

Andrej Babiš je dalším významným mužem, který je obětí virtuálního útoku na sociální síti, jako se t…