Ukrajinský dobrovolník: Válčíme s obrněnci z roku 1968, jídlo si zajišťujeme z darů

07.10.2014 8:45

Server Aktuálně.cz vyzpovídal jednoho z ukrajinských dobrovolníků, který se přihlásil k 11. praporu Kyjevská Rus a vydal se s ním bojovat na východ Ukrajiny. „Poláci, Slováci i Češi by si měli právě teď uvědomit, že pokud Ukrajina vede válku s Ruskem na svých východních hranicích a tuto válku prohraje, čeká pak ten boj vás na vašich východních hranicích,“ tvrdí dobrovolník s tím, že naděje, že se svět změnil a Moskva už dál nepůjde, je fikce.

Ukrajinský dobrovolník: Válčíme s obrněnci z roku 1968, jídlo si zajišťujeme z darů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tichý protest před budovou vlády, který chce upozornit na zabíjení civilního obyvatelstva v důsledku vojenských akcí ukrajinské armády na východě této země
reklama

Devětatřicetiletý Ivan Saveljev je podle svých slov zapřisáhlým odpůrcem všeho, co souvisí s armádou. Přesto se poté, co vypukly boje na východě Ukrajiny, přihlásil jako dobrovolník k 11. praporu Kyjevská Rus. „Je válka, a když je rodná vlast v ohrožení, musíme ji bránit. Co bych to byl za Ukrajince, pokud by mě k tomu museli nutit?" vysvětlil svůj postoj serveru Aktuálně.cz.

„Lidé mívají různé motivy, proč se stávají armádními dobrovolníky. Můj je ale zkrátka tento… Docela prostý a prozaický. Dobrovolnictví má koneckonců na Ukrajině velkou tradici,“ dodal.

Saveljev se nebránil a vysvětlil, jak jeho prapor funguje, i to, že jsou závislí na darech. „Platy vojáků jdou ze státního rozpočtu. Stát nám dává i zbraně a munici. I proto náš prapor spadá pod ukrajinské ministerstvo obrany. Avšak ostatní výbava jednotky nebo i jídlo se hradí z veřejných sbírek a darů,“ popsal.

Výstroj pamatuje okupaci Československa

Ivan Saveljev je inženýr elektrotechnik a u praporu má prý funkci dělostřeleckého mistra-opraváře. „Zabývám se opravami a provozem zbraní. Učím navíc vojáky, jak je správně používat a starat se o ně. Ale hlavně - instalujeme zbraně na ty naše zastaralé obrněné transportéry. Jen pro představu: Obrněné transportéry naší jednotky se v roce 1968 zúčastnily okupace Československa. Tohle jsou naše zbraně a technika v boji s elitními ruskými výsadkovými jednotkami! Proto se je snažíme vlastními silami všemožně vylepšit - aby nebyly tak zranitelné a vojákům v nich bylo přece jen pohodlněji.“

Občané jsou jen druhořadí herci

Jeho prapor je stále v Doněcku. „Nevím, jak to cítíte vy ve střední Evropě, ale východ Ukrajiny je ve válce s Ruskem. Proti nám bojují Rusové, jejich nájemní vojáci, ale i ruská kádrová armáda. V Doněcku jsem na vlastní oči viděl ruské vojáky, ruské důstojníky, ale i ty zmíněné žoldáky. Občanům Doněcku či Luhansku je v tomto divadle přisouzena role druhořadých herců. Většině z nich je ten konflikt úplně lhostejný. Nepřejí si nic jiného než život v míru. A tamní podsvětí? Kompletně přešlo na ruskou stranu,“ konstatuje Ivan Saveljev.

Ukrajinci bojují i za Čechy a Slováky

Současné Rusko v čele s Vladimirem Putinem vnímá ukrajinský dobrovolník jako hrozbu, a to nejen pro východní Ukrajinu. V rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že Moskva by mohla do Česka znovu přijít, pokud nebudou její síly zastaveny na východní Ukrajině.

„Poláci, Slováci i Češi by si měli právě teď uvědomit, že pokud Ukrajina vede válku s Ruskem na svých východních hranicích a tuto válku prohraje, čeká pak ten boj vás na vašich východních hranicích. A naděje, že se svět změnil a Moskva už dál nepůjde, to jsou všechno jen fikce a fantazie. Zvláště Češi a Slováci by si měli i kvůli roku osmašedesát uvědomit, že Moskva přijde ještě jednou, pokud nebude včas zastavena,“ varuje Ivan Saveljev.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

13:04 Zrádce Vojtěch Filip? Umělci mluví jinak, než by se čekalo. Rusko, rudí a Novotný

ANKETA „Jen se zase pár magorů pokouší zviditelnit,“ reaguje na iniciativu hnutí STAN vůči předsedov…