Ukrajinský umělec nesouhlasil s proruskými separatisty a teď je nezvěstný

17.08.2014 16:32

Umělec Sergej Zacharov začal před téměř dvěma měsíci kreslit na zdi v centru Doněcku karikatury, pomocí nichž vyjadřoval svůj nesouhlas s konáním proruských separatistů samozvané Doněcké republiky. Na začátku srpna zřejmě došla ozbrojencům s umělcem trpělivost. Zacharov byl vyvlečen ze svého domu a od té doby je nezvěstný. Rodina a přátelé se obávají o jeho život.

Ukrajinský umělec nesouhlasil s proruskými separatisty a teď je nezvěstný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karikatura Miloše Zemana na betonovém sloupu
reklama

Server Echo24.cz uvádí, že karikatury separatistů z Doněcké lidové republiky se začaly objevovat v centru města od jedenáctého července. Nejkontroverznější ze všech měla být podobenka povstaleckého vůdce Igora Girkina přezdívaného Strelkov, který měl u hlavy pistoli a nápis „zmáčkni to“ (Just do it). Autorství bylo původně připisováno záhadné umělecké skupině Myrzilka.

Ukrajinský spisovatel Sergej Marzurkevič novinářům prozradil, že se pod tímto názvem skrýval jeden člověk – jeho přítel Sergej Zacharov, který se prý schválně snažil navodit dojem, že na projektu spolupracuje více lidí. To ale možná doněckému karikaturistovi zlomilo vaz. Mazurkevič si myslí, že se separatisté mohli domnívat, že Zacharov tak činil na něčí příkaz, a proto se rozhodli karikaturám zatnout tipec.

A tak šestého srpna pozdě v noci údajně skupina ozbrojených mužů s odznaky samozvané Doněcké lidové republiky vtrhla do domu, kde bydlel Sergej Zacharov se svojí rodinou a odvedla si umělce s sebou. Jeho bratr Andrej stanici Svobodná Evropa sdělil, že si ozbrojenci odnesli také počítač a kresby.

Rodina doněckého karikaturisty neví, kde se umělec nachází a bojí se, že mu jde o život. Spekuluje se, že ho separatisté drží v bývalém sídle ukrajinských bezpečnostních složek v Doněcku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…