Ukrajinští poslanci se pustili do šéfa komunistů a vyhnali ho ze sněmovny

23.07.2014 14:15

Mimořádně rušno bylo ve středu v ukrajinském parlamentu, z něhož podle ukrajinských novinářů po bouřlivých debatách a občasných potyčkách zastupitelé vyhnali dva své kolegy - šéfa komunistů a poslance bývalé vládní Strany regionů. Atmosféra ve sněmovně houstne s přibližujícím se datem rozpuštění poslaneckého klubu komunistů. Příslušný dekret už podepsal prezident Petro Porošenko. Šéf českých komunistů Vojtěch Filip vyjádřil nesouhlas. Podle něj se jedná o snahu poškodit ukrajinské komunisty před parlamentními volbami.

Ukrajinští poslanci se pustili do šéfa komunistů a vyhnali ho ze sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Po pádu bývalého prezidenta Viktora Janukovyče se v parlamentu dostala pod silný tlak proruská Strana regionů, z níž část poslanců přeběhla k bývalé opozici. Ohrožena je i samotná existence ukrajinské komunistické strany, která Janukovyčův režim podporovala. Část poslanců chce komunisty zákonem zakázat. Prozatím prezident v úterý podepsal dekret, který umožňuje rozpustit komunistický poslanecký klub. Stát se to má už ve čtvrtek.

Poslanci Svobody vyhodili komunistického šéfa Symonenka z jednacího sálu

Rozhořčení poslanců ukrajinského parlamentu ve středu vyvolala informace o tom, že šéf komunistů Petro Symonenko údajně poskytl ruským médiím rozhovor, v němž urazil příslušníky ukrajinské armády. Tvrdil prý, že na východě země zabíjejí civilisty, aby mohli prodávat jejich útroby k transplantacím.

Poslanci nacionalistické strany Svoboda proto žádali, aby Symonenko jednací sál opustil. Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov se odebral k poradě s vedením sněmovny, ale poslanci Svobody už na nic nečekali a Symonenka ze sálu vypudili. Za ním pak demonstrativně odešli i všichni komunisté.

Filip: Zákon je nepřípustnou součástí rozsáhlé kampaně proti demokratické straně na Ukrajině

Rozpuštění komunistického poslaneckého klubu kritizuje KSČM. „Komunistická strana Čech a Moravy vyjadřuje rozhodný nesouhlas s tímto bezprecedentním zásahem do práv řádně zvolené politické strany, s krokem, který je v zásadním rozporu s demokratickými principy parlamentních demokracií Evropy,“ prohlásil šéf českých komunistů Vojtěch Filip v tiskové zprávě.

„Takovýto zákon je jen nepřípustnou součástí rozsáhlé kampaně proti jedné z demokratických stran Ukrajiny a pokusem vyřadit nebo alespoň ji poškodit před   parlamentními volbami nutnými pro obnovení legitimity, z možné svobodné soutěže politických stran a práva velkého množství občanů podílet se na správě státu. Dne 24. 7. 2014 bude navíc v Kyjevě zahájena soudní fraška, jejímž cílem by měl být neuvěřitelný krok - zákaz KS Ukrajiny,“ míní Filip.

Také poslanec Strany regionů musel odejít, protože kritizoval ukrajinskou armádu

Předseda ukrajinských komunistů nebyl jediným, kdo byl z jednacího sálu vypuzen. Následoval ho po chvíli i poslanec Strany regionů Mykola Levčenko, který na úterním jednání obvinil ukrajinskou armádu, že na východě země „střílí do Ukrajinců". Předsedající schůze vypnul Levčenkovi mikrofon a poslanci pak odhlasovali usnesení, jímž mu zakázali přístup do sněmovny na dobu tří schůzí.

Levčenko přesto ve středu do sněmovny přišel, což v lavicích vládních stran vyvolalo bouři nevole. Poslanec se stal dalším terčem útoků a sál musel spěšně opustit.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…