Umělá inteligence, nebo propaganda? Vědci odhalili vážnou věc

19.12.2025 20:42 | Monitoring
autor: Radek Kotas

Studie výzkumníků prestižních amerických vysokých škol zjistila, že současné modely umělé inteligence lidem nabízejí většinově levicově orientované odpovědi. Že umělá inteligence od většiny firem tíhne doleva, si přitom všimli jak Republikáni, tak i Demokraté. Nejvíce levicově zaujaté má být lidmi hojně využívané ChatGPT.

Umělá inteligence, nebo propaganda? Vědci odhalili vážnou věc
Foto: archiv
Popisek: Pár u počítače - ilustrační foto

Výzkumníci ze Stanford Graduate School of Business – postgraduální obchodní školy kalifornské Stanfordské univerzity – pod vedením profesora ekonomie Andrewa Halla zjistili, že v základu jazykové modely umělé inteligence jako jsou ChatGPT, Claude nebo Gemini lidem nabízí odpovědi, které jsou politicky orientované doleva. 

Hall společně s docentem na katedře státní správy z prestižní Dartmouth College Seanem Westwoodem a politologem ze Stanfordské fakulty humanitních věd Justinem Grimmerem zkoušeli do modelů umělé inteligence zadávat dotazy týkající se politiky a 10 tisíců respondentů se poté ptali, zdali jednotlivé získané odpovědi považují za pravicové či levicové.

Lidé odpovědi od umělé inteligence ohodnotili jako levicově orientované hned u 18 z 30 reakcí, které umělá inteligence výzkumníkům sdělila. A byť si demokraté příklon doleva všimli u 7 z 8 testovaných jazykových modelů umělé inteligence a Republikáni mínili, že vlevo směřuje všech 8, příznivci obou amerických politických stran se shodovali na preferenci umělé inteligence podávat lidem levicově laděné odpovědi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pochybuji, že to bude možné, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseQ , 19.12.2025 21:18:42
je to programování, takže vždy bude zaujatá podle autora. Proto se také využívá pro ničení nepřítele. Pokud by byla nezávislá, tak by to nefungovalo.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

16:16 Mlčet před Ústavním soudem? A dost. Padlo jasné slovo

„Ústavní soud je kritizovatelný, a naopak je v zájmu demokracie se o jeho selháních bavit,“ zdůrazňu…