Umělci promluvili k rozpadu Československa. Zabil to Michal Viewegh, který se zrovna taky rozvádí...

23.08.2017 22:03

V srpnu 1992 bylo jasné, že Československo skončí. Slováci přijali svou vlastní ústavu a chystali se na život v samostatném státě. Slovenská herečka Anna Šišková má za to, že rozpad Československa byl velmi nedemokratický.

Umělci promluvili k rozpadu Československa. Zabil to Michal Viewegh, který se zrovna taky rozvádí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentský palác v Bratislavě, sídlo slovenské hlavy státu

Před čtvrtstoletím se definitivně rozpadlo Československo. Spisovatel Michal Viewegh rozpad společného státu považuje za jakousi formu rozvodu. Ten prý aktuálně sám ve svém soukromém životě řeší, takže si dovede představit, že občas to prostě dál dohromady nejde. Herec Milan Lasica k tomu dodal, že jsme se sice rozvedli, ale teď svorně nadáváme na Brusel. Podle režiséra Juraje Jakubiska bychom jako Československo měli větší váhu.

Slovenská herečka Anna Šišková byla ve stejné anketě pro Českou televizi mnohem ostřejší. „Bylo velmi nedemokratické, že se dva politici – Mečiar a Klaus – rozhodli, že rozdělí republiku bez toho, aby se na to zeptali lidí. Nevyhlásili žádné referendum, takže jsem to vždy pokládala za podraz. Já žiju v Čechách i na Slovensku, mám rodinu tady i tam a pro mě je Československo stále,“ prohlásila.

Celý článek naleznete zde.

Zpěvák Richard Müller je naopak přesvědčen, že rozpad společného státu Čechům i Slovákům v konečném důsledku prospěl. „Zejména kvůli tomu, že jsem zpíval české i slovenské písničky. S tím, že to nebyly jen písničky, ale byl to vlastně i tým. Tím se nemůže pochlubit žádný kolega, na to jsem hrdý a pyšný. Ale navzdory tomu mám pocit, že je dobře, že jsme se rozdělili. Už nebude žádný pragocentrismus, žádný bratislavocentrismus a žádné jiné centrismy. Prostě každý máme svůj stůl, každý máme svoje židle. Navzájem se máme rádi – ti, kteří se měli rádi. Ti, kteří se neměli rádi, se bohužel nemají rádi,“ řekl.

Moderátorka  Adéla Vinczeová (Banášová) podotkla, že Češi a Slováci jsou si stále velmi blízcí. Jen by podle ní bylo dobře, kdyby dnešní mladí Češi tolik nezapomínali slovenštinu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

22:10 Zeman tvrdě účtoval u Soukupa: Frustrovaní, poražení. Shromáždění neúspěšných na Letné. Kalousek na Hrad? Proboha, co ti lidi volají...

Demonstrace na Letné byla shromážděním neúspěšných, kteří prohráli ve volbách. Pronesl to ve čtvrteč…