Umělec Jan Burian: Češi si pořád na něco stěžují. To třeba Rakušané, ti jsou k sobě slušní...

17.02.2019 10:31

Písničkář Jan Burian na vlnách Českého rozhlasu nastavil zrcadlo české společnosti. Na její konto nešetří opravdu tvrdou kritikou.

Umělec Jan Burian: Češi si pořád na něco stěžují. To třeba Rakušané, ti jsou k sobě slušní...
Foto: pl
Popisek: Česká vlajka na Kampě

„My jsme zamračenej národ. V Chile se mi stalo, že jsem si nic nekoupil na trhu, ale ten trhovec se na mě usmál. To se tady neděje,“ kroutil hlavou Burian. Češi si podle něj pořád na něco stěžují, ačkoli mají takřka ideální podmínky k životu, mají tu přiměřeně teplo, žádné extrémní podmínky a přece se pořád mračí. Taxikář je v Česku schopen vynadat zákazníkovi, že jede moc krátkou trasu a on jako řidič kvůli tomu nemá pořádný kšeft. To se jinde ve světě hned tak nevidí.

Vedle toho Burianovi leží v žaludku určitá česká pasivita. „Ta hrůza, že jsme divně neangažovaný národ. Mnoho lidí z mladé generace říká: ‚Nezajímá mě, co se děje‘. Pokud je to nezajímá, budou žít v průšvihu,“ řekl jasně písničkář.

„Naše duše je dálnice D1, tady je radost krást, tady je radost podfouknout ten systém. Tady je radost mít víc než soused. To se v těch zemích, jako je Portugalsko nebo Island, projevuje úplně jinak. Tady máme rozbombardovanou společnost, kde když je někdo chytrej, tak je to špatně, když je někdo v hlavním městě, tak je to špatně. A když je někdo na venkově, tak je to špatně. Tady vládne blbost a rve se mezi sebou,“ pokračoval v kanonádě host.

Zatímco v Rakousku se k sobě lidé chovají slušně, zato když v Česku jede nakupovat člověk na vozíku, prostý nákup se pro něj v podstatě mění v zápas o život. To neznamená, že by Češi, Moravané a Slezané nedokázali nic dobrého. Dokázali, ale naše duše podle jeho názoru opravdu připomíná dálnici D1.

„My máme reprezentaci, která od počátku destruuje ten stát. Jeden krade a druhý mluví sprostě. To je jen zkratka, ale nám chybí nějaký vzor. Mně schází novoroční projev prezidenta republiky seriózní, kde nám řekne: ‚Udělali jsme tolik a tolik práce a máme se dobře‘. Aby nám dal nějakou naději,“ žádal Burian.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Politika by měla být vnímána opravdu jako služba veřejnosti, ale namísto toho se řada lidí dívá na politiku jako na špinavou hru. Politika sama o sobě však podle Buriana vůbec není špatná, to se jen současná politická reprezentace chová hulvátsky.

Nakonec promluvil i o stáří. Stárnutí považuje za běžnou součást života. I stárnoucí muž a žena mohou žít naplno. „Ať žije sex nad pětašedesát,“ zvolal, když se pořad pomalu chýlil ke konci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

18:41 Nechtějí dělat! Babiš se naštval na lidi. Migrace? Jasně k Bruselu

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) natočil další „Čau lidi“. Ze všech sil propagoval aplikaci e-roušk…