Umlátí ho soudruzi výtiskem Lenina? Po projevu Zemana napsal politik výbušný ohlas

23.04.2018 9:51

Miloš Zeman sdělil komunistům na jejich X. sjezdu v Nymburce, co všechno udělali za takřka sto let své existence špatně. Bývalou komunistickou poslankyni Martu Semelovou tím nepotěšil. Jiné komunisty ano. Člen strany Jan Klán by si však přál, aby prezident podobně zhodnotil i 90. léta 20. století. Profesor a publicista Václav Hořejší konstatoval, že komunistům byla jejich historie naservírována pěkně. Jen je prý škoda, že prezident nepronáší podobné skvělé projevy častěji. Místo toho se často uchyluje k vulgarismům.

Umlátí ho soudruzi výtiskem Lenina? Po projevu Zemana napsal politik výbušný ohlas
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Jan Klán
reklama

Prezident Miloš Zeman prolomil v sobotu 21. dubna 2018 jedno politické tabu. Až do tohoto dne platilo, že hlava České republiky nevystupuje na sjezdech komunistické strany. Zeman vystoupil, oslovil delegáty jim blízkým „soudružky a soudruzi“ a pak předestřel výčet neúspěchů, které má za sebou komunistická strana od svého vzniku až po dnešek.

Začal tím, že nová Československá republika mohla mít stabilní levicovou vládu, kdyby se mezi sebou nezačalo hádat umírněné a radikální křídlo sociální demokracie. Z radikálního křídla se v roce 1921 stali komunisté, kteří se pak až do roku 1945 nedostali k moci. To, že zničili možnost ustavení levicových vlád v Československu, vyčetl Zeman komunistům na prvním místě.

Pokračoval kritikou tzv. Vítězného února 1948, v němž komunisté uchvátili moc na příštích 40 let a znemožnili svobodné volby. Když Zeman hodnotil tuto etapu komunistických dějin, podotkl, že když nějaká strana uplatňuje monopol moci, degeneruje. Doporučil také komunistům, aby věci pojmenovali pravými jmény a jednou provždy řekli, že justiční proces s Miladou Horákovou nebyl ničím jiným než vraždou. A nejen v případě Milady Horákové.

„Co se tedy stalo po prohraném únoru? Nejdříve justiční vraždy politických oponentů – Heliodor Píka, Milada Horáková a další. O něco později justiční vraždy komunistů. Například i Rudolfa Slánského. Jinými slovy, to nebyly deformace, přestaňme si lhát do kapsy, to nebyly ani chyby. To byly zločiny. A jako zločiny je musíme umět pojmenovat, chceme-li mluvit pravdu. Padesátá léta skončila a nastoupila léta šedesátá. Objevila se česká filmová vlna, objevilo se něco, co Ilja Erenbug nazval táním. A co je nejdůležitější? Počátkem roku 1968 komunistická strana opět získala důvěru většiny národa, důvěru nevynucovanou, neformální, a o to silnější. Ano, to byla doba pražského jara. Mimochodem, i já jsem byl vyzván, abych v té době vstoupil do komunistické strany, a rád jsem této výzvě vyhověl. Bohužel, trvalo to velmi, velmi krátce. A ti, kdo se sklonili, s výjimkou Františka Kriegela, což byl mimochodem také komunista, pod okupační mocí, ztratili důvěru národa, respektive tato důvěra byla vynucovaná a formální. Společnost byla rozdělena do čtyř kast. První kasta straníci, druhá kasta nestraníci, třetí kasta vyškrtnutí a čtvrtá kasta vyloučení,“ řekl komunistům Zeman.

Prezident vyčetl komunistům, že za své vlády nedovolovali lidem naplno rozvinout svůj potenciál a inteligentní občané této země raději prchali na Západ, kde se mohli svobodně uplatnit.

Nad tím vším by se podle prezidenta měli komunisté zamyslet, provést sebekritiku a chovat se tak, aby je bylo možné bez rozpaků nazývat demokratickou stranou. Vedle toho by prý komunisté měli tolerovat vládu hnutí ANO a spolu s premiérem Andrejem Babišem a s ČSSD se podílet na moci. Prezident komunisty nabádal, aby nepromarnili příležitost tak, jak to udělali už po roce 1918.

Někteří komunisté jeho slovům tleskali, jiní se netvářili dvakrát nadšeně. Příliš nadšená podle všeho nebyla pražská komunistka a bývalá poslankyně Marta Semelová. „Nebudu projev pana prezidenta nijak komentovat. Byl to podle mě jednostranně zaměřený projev,“ řekla konzervativně smýšlející Semelová ČTK.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Dnes již bývalý místopředseda Jiří Dolejš, jenž patří k liberálněji uvažujícím komunistům, prezidentův projev přivítal. Pozitivně ohodnotil prezidentovo vystoupení také komunista Jan Klán, byť si posteskl, že Zeman mohl ohodnotit i dobu po roce 1990.

„Projev pana prezidenta byl jasný a výstižný. Historický exkurz byl rovněž pravdivý. Jediné, co mně v projevu chybělo, byla doba po roce 1990. Pan prezident měl pravdu, že musíme začít razit socialismus, ale ne ten, co tady byl. To totiž nebyl socialismus, ale byrokratismus (chcete-li socialismus sovětského typu). Rovněž se jedná o pravdivý výrok a popis doby před rokem 1989, kdy téměř vše bylo centralizováno. Zcela jistě projev pana prezidenta nutí se zamýšlet nad tím, jakou podobu má mít socialismus 21. století a jakým způsobem se postavit k době minulé. Sám za sebe říkám, že je nutné přestat nostalgizovat. Vzpomínat na to, co už nikdy nebude, je přeci nesmysl. Jsme stranou budoucnosti a musíme tak i vystupovat a prosazovat socialistické myšlenky,“ napsal na sociální síti Facebook.

Profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy a publicista Václav Hořejší na blogu serveru Aktuálně.cz doplnil, že projev prezidenta byl skvělý, protože dobře pojmenoval chyby a zločiny komunistů. Jen je prý škoda, že stejně státnicky nevystupuje častěji. Místo státnických projevů slýcháme z úst hlavy státu sprostá slova, což Hořejší považuje za smutné. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …